Amsterdam - co musisz wiedzieć przed wyjazdem? Praktyczne informacje

Czego dowiesz się w tym wpisie?

Odkrywanie magicznej stolicy Holandii może być fascynującym doświadczeniem. Malownicze kanały, historyczne zabytki i niepowtarzalna atmosfera – to coś, czym na pewno zachwyci Cię Amsterdam. Jednak zanim wyruszysz na przygodę po stolicy Holandii, warto mieć kilka praktycznych wskazówek, które znajdziesz na tym blogu.

W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się kilku istotnym aspektom, które ułatwią Ci pobyt w Amsterdamie. Od transportu po lokalne zwyczaje – przygotuj się na podróż, która pozwoli Ci w pełni cieszyć się wyjątkowością tego miasta zbudowanego na palach. Amsterdam czeka, a ja zaraz zdradzę Ci, jak zamienić Twój pobyt tutaj w niezapomniane wspomnienie.

Przygotowałam także wpis, w którym przeczytasz o najciekawszych atrakcjach Amsterdamu – koniecznie go przeczytaj, jeśli nie chcesz ominąć najfajniejszych miejsc! 

Amsterdam

Stolica Królestwa Niderlandów, czyli co musisz wiedzieć o Amsterdamie?

Amsterdam, będący stolicą konstytucyjną Królestwa Niderlandów (dawniej Holandii), jest jednym z najbardziej znanych miast w Europie. Miasto to zajmuje powierzchnię 219,3 km², co czyni je drugim pod względem wielkości miastem w kraju, zaraz po Rotterdamie.

Co ciekawe, mimo że Amsterdam jest nominalnie stolicą Królestwa Niderlandów (dawniej Holandii), większość instytucji rządowych oraz przedstawicielstw obcych państw znajduje się w Hadze.

Amsterdam – jaka waluta?

Walutą obowiązującą w Amsterdamie, jak i w całym Królestwie Niderlandów, jest euro. W większości miejsc możesz łatwo zapłacić kartą, więc gotówka nie powinna być Ci potrzebna.

Ile mieszkańców ma Amsterdam?

Jeśli chodzi o zaludnienie, na dzień 1 grudnia 2023 roku, liczba stałych mieszkańców Amsterdamu wynosi 820 000 osób. To dynamicznie rozwijające się miasto przyciąga ludzi z całego świata swoją bogatą historią, kulturą i otwartością.

Jaki język w Amsterdamie?

Językiem urzędowym w Amsterdamie, jak i w całej Holandii jest język niderlandzki. W praktyce, ze względu na wielokulturowość Amsterdamu, można tam spotkać wiele języków, w tym angielski, niemiecki, a nawet francuski.

Z czego słynie Amsterdam?

Amsterdam jest znany z wielu rzeczy, które przyciągają miliony turystów każdego roku.

Unikalny systemu kanałów miasta, tworzy sieć składającą się z ponad 1500 mostów i wiaduktów, która dzieli miasto na około 90 ‘wysp’. Ten wyjątkowy układ kanałów został uznany za miejsce Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2021 roku.

Miasto to jest również rozpoznawalne dzięki swojej charakterystycznej architekturze, w tym wąskim domom nad kanałami, które dodają mu niepowtarzalnego uroku.

Amsterdam jest domem dla ponad 50 muzeów, które są znane na całym świecie. Najbardziej znane z nich to Dom Anny Frank, Rijksmuseum i Muzeum Van Gogha, które przyciągają miłośników sztuki z całego świata.

W Amsterdamie mieszka ponad 170 różnych narodowości, co czyni go jednym z najbardziej kulturowo zróżnicowanych miejsc na świecie. Ta różnorodność kulturowa jest jednym z wielu aspektów, które przyciągają do miasta turystów z całego świata.

Jedną z najbardziej znanych atrakcji Amsterdamu jest Dzielnica Czerwonych Latarni, która jest integralną częścią historii i kultury miasta.

Amsterdam jest również znany ze swojej kultury rowerowej, która jest integralną częścią życia codziennego mieszkańców miasta. Rowerowe przejażdżki po mieście to jedno z najbardziej popularnych doświadczeń dla turystów odwiedzających Amsterdam.

Amsterdam co warto wiedzieć przed wyjazdem?

 1. Rowerzyści mają pierwszeństwo nad pieszymi i autami. 

 2. Język angielski zna praktycznie każdy.

 3. Zwiedzanie miasta, to nieustanne przechodzenie przez mosty i spacerowanie nad kanałami.

 4. W Amsterdamie spotkasz wielu ludzi z różnych kultur, wyznających inną religię i posługującym się obcym językiem.

 5. Zakwaterowania szukaj po za centrum. Noclegi w ścisłym centrum miasta są horrendalnie drogie.

 6. Amsterdam można zwiedzać na wiele sposobów – pieszo, rowerem, komunikacją miejską lub pływając po kanałach.

Amsterdam

Amsterdam – na ile dni polecieć?

Amsterdam w jeden dzień, a może na weekend? Szybki 1-dniowy wypad pozwoli Ci tylko pobieżnie liznąć najważniejsze miejsca, ale trudno będzie Ci nacieszyć się klimatem Amsterdamu. Weekend czy 2 dni będą w porządku, jeśli trafi Ci się świetna pogoda. Moim zdaniem najlepszą opcją na zwiedzanie będą 3 dni. Miasto niestety znane jest z wysokich kosztów życia, więc Amsterdam w 3 dni może być najbardziej ekonomicznym wyborem, jeśli chcesz nacieszyć się miastem i nie zbankrutować.

Zakwaterowanie, zwłaszcza w sercu miasta, jest bardzo kosztowne, z cenami za noc dochodzącymi do 2000 PLN, co może stanowić znaczne obciążenie dla budżetu podróżujących. Średnia cena za nocleg wynosi od 750 do 800 PLN.

Również jedzenie w Amsterdamie jest dość drogie. Stolica oferuje szeroki wybór kuchni, ale ceny w restauracjach, zwłaszcza w miejscach popularnych wśród turystów, są wysokie. Na szczęście w mieście znajdziesz wiele sklepów sieci Albert Heijn, w których możesz kupić genialne sałatki, kanapki czy słodkie przekąski w przystępnych cenach. Polecam!

Komunikacja miejska jest kolejnym elementem, który należy wziąć pod uwagę podczas planowania wyjazdu. Co prawda samo centrum Amsterdamu spokojnie zwiedzisz pieszo lub rowerem, ale wybierając hotel poza centrum – bardzo prawdopodobne, że będziesz musiał dotrzeć do niego metrem. Cena na pojedynczy bilet to ponad 3 euro za osobę. 

Jeśli marzy Ci się zobaczenie genialnego hotelu w Zaandam, na północy od Amsterdamu, to już musisz liczyć się z zakupem biletu na autobus za około 23 euro. 

Kiedy kwitną tulipany w Amsterdamie?

Lecąc do Amsterdamu na pewno chciałbyś zobaczyć kwiaty, z których słynie Holandia, czyli tulipany. Jeśli marzy Ci się podziwiane całych pól kwitnących tulipanów – udaj się do Amsterdamu od końca marca do maja. W tym okresie większość gatunków tulipanów kwitnie, a całe pola pokrywają się kolorowymi kwiatami. W Amsterdamie znajdują się muzea poświęcone tulipanom, takie jak Muzeum Tulipanów i Muzeum Kwiatów. Warto także wybrać się na wycieczkę po kanale i podziwiać kwitnące kwiaty z łodzi. Wiosną odbywają się liczne festiwale tulipanowe, z których największy i najbardziej znany to Keukenhof

Amsterdam w listopadzie? Jeszcze to przemyśl 😉

Amsterdam w listopadzie to wersja dla lubiących ryzyko 😉 W tym miesiącu, temperatury zazwyczaj wahają się między 6℃ a 13℃, a średnia temperatura wynosi około 9℃. Niebo jest często pochmurne, ale to nie jedyne zmartwienie, bo możliwe są także obfite opady deszczu i silny wiatr.

Co do słońca, długość dnia wynosi około 8 godzin i 45 minut. Słońce wschodzi około godziny 8:00 i zachodzi około godziny 16:50. Nie ma zbyt wiele czasu na zwiedzanie przy świetle dziennym, ale nie przejmuj się, bo po zmroku Amsterdam też zaskoczy Cię unikalną atmosferą. Tym bardziej, że w tym okresie możesz już spodziewać się świątecznych ozdób!

Amsterdam

Jak dolecieć do Amsterdamu?

Jeśli zastanawiasz się, jak dolecieć do Amsterdamu z Polski, to istnieje kilka opcji. Możesz skorzystać z linii LOT lub KLM, które obsługują loty z Warszawy Chopina, Gdańska, Krakowa, Poznania i Wrocławia do lotniska Amsterdam Schiphol. Ceny biletów zaczynają się od około 400 PLN w sezonie niskim za osobę w jedną stronę.

Jak tanio dolecieć do Amsterdamu?

Alternatywą jest skorzystanie z tanich linii lotniczych, takich jak Ryanair i Wizzair, które latają do Eindhoven. Ryanair obsługuje loty z Krakowa i Warszawy Modlin, natomiast Wizzair lata z Gdańska, Katowic, Krakowa, Warszawy Chopin i Wrocławia. Bilety na te loty są dostępne już od 40 zł za osobę w jedną stronę.

Ile trwa lot do Amsterdamu?

Czas trwania lotu to około 2 godziny.

Ile trwa lot do Eindhoven?

Czas lotu do Eindhoven również wynosi około 2 godziny, z tym że pamiętaj, aby dostać się z Eindhoven do Amsterdamu potrzebujesz dodatkowo dwóch godzin, aby dojechać do miasta transportem publicznym. 

Jak dostać się z lotniska Schiphol do centrum Amsterdamu?

Istnieje kilka opcji, aby dostać się z lotniska Schiphol do centrum Amsterdamu:

Pociąg

Pociąg jest najszybszym i najtańszym środkiem transportu do centrum miasta. Pociągi kursują 24 godziny na dobę, z odjazdami co 10-15 minut między godziną 6:00 a 1:00. Podróż trwa tylko 15 minut i kosztuje około 5 euro.

Autobus 397

Chociaż autobus jest wolniejszy, ma więcej przystanków na terenie miasta, więc w zależności od lokalizacji Twojego hotelu, może to być dogodniejsza opcja. Autobus 397 (Connexxion-RNET) kursuje z lotniska Schiphol do Amsterdam Elandsgracht.

Taksówka lub Uber

Taksówki są najdroższą opcją, ale mogą Cię zawieźć bezpośrednio do drzwi hotelu. Koszt takiej podróży wynosi około 45-60 euro. Możesz również skorzystać z usług Ubera, który oferuje przejazdy na trasie lotnisko-miasto w cenie około 39 euro (UberX) lub 62 euro (Uber Black).

Shuttle hotelowy

Shuttle hotelowy może również zawieźć Cię do drzwi hotelu w cenie znacznie niższej niż taksówka.

Amsterdam

Eindhoven – jak dojechać z lotniska do centrum?

Lotnisko w Eindhoven, położone na południowym zachodzie Holandii, jest atrakcyjnym punktem startowym dla osób planujących podróż do takich miejsc jak Amsterdam. Znajduje się około 8 km od centrum Eindhoven i głównego dworca kolejowego, skąd można łatwo dotrzeć do innych miast.

Autobus 400 i 401

Komunikację z centrum miasta zapewniają autobusy linii 400 i 401, obsługiwane przez firmę Hermes. Przystanek autobusowy znajduje się bezpośrednio przy terminalu lotniska. Można zapłacić za przejazd kartą OV-chipkaart lub kupić bilet jednorazowy u kierowcy, w automacie przy przystanku lub w sklepie Hermes na lotnisku.

Obie linie autobusowe docierają do centrum miasta w około 25 minut. Autobus 400 zatrzymuje się tylko na przystanku Woensxl/Zh Catharina (adres: 257 Winston Churchilllaan, Eindhoven) i kursuje co około 15 minut. Autobus 401 zatrzymuje się na większej liczbie przystanków i kursuje co około 10 minut.

Cena przejazdu wynosi obecnie 5,20 euro lub około 3 euro dla posiadaczy karty OV-chipkaart.

Jak dojechać z Eindhoven do Amsterdamu?

Autobus lotniskowy 400 i 401 + pociąg

Dojazd z lotniska Eindhoven do Amsterdamu jest możliwy na kilka sposobów. Można skorzystać z autobusu lotniskowego nr 400 lub 401, aby dotrzeć do głównego dworca kolejowego w około 20 minut. Następnie na dworcu w Eindhoven można przesiąść się w pociąg do Amsterdamu, który jedzie około 78 minut. Cena biletu na tej trasie wynosi około 22 euro + opłata za wydrukowanie biletu.

Autobus lotniskowy + FLIXBUS

Alternatywnie, można skorzystać z połączenia autobusowego FlixBus. W tym przypadku przystanki w Amsterdamie nie znajdują się w samym centrum. Do wyboru są przystanki Amsterdam Sloterdijk i Amsterdam Bijlmermeer.

Przystanek FlixBus w Eindhoven znajduje się niedaleko głównego dworca kolejowego, pod adresem John F. Kennedylaan 2, 5612 AB Eindhoven,. 

Przystanek autobusowy FLIXBUS znajduje się około 5 minut spacerem od dworca autobusowego. 

Ceny biletów FlixBus zaczynają się od 9,99 euro, ale mogą wzrosnąć w zależności od czasu rezerwacji – im wcześniej, tym taniej. Czas podróży wynosi od 2 do 4 godzin, w zależności od wybranej trasy i autobusu.

Najnowsze informacje o rozkładach jazdy i cenach można znaleźć na oficjalnej stronie https://www.flixbus.nl/.

Amsterdam – jak się poruszać po mieście?

Metro, autobusy, tramwaje

Zastanawiasz się, jak zwiedzać Amsterdam? Miasto na szczęście oferuje imponującą sieć publicznego transportu, która obejmuje metro, autobusy, tramwaje i promy. Głównym operatorem jest miejska firma Gemeentelijk Vervoerbedrijf (GVB), która obsługuje trzy rodzaje publicznego transportu: metro, tramwaje i autobusy. Wszystkie te środki transportu są dostępne za pomocą jednego biletu. Bilety można kupić na wszystkich stacjach metra w automacie lub poprzez aplikację GVB. 

Operatorzy tramwajów i autobusów sprzedają bilety na jedną godzinę, jeden dzień lub 48 godzin, ale nie akceptują płatności gotówką. 

Bilet jednogodzinny GVB Chipkaart kosztuje 3,20 euro, na 24 godziny – 8 euro, na 48 godzin – 13,50 euro, na trzy dni – 19 euro, na cztery dni – 24,50 euro, na pięć dni – 29,50 euro, na sześć dni – 34 euro, a na tydzień – 37 euro.

W Amsterdamie jest pięć linii metra, które obsługują siedem głównych obszarów miasta (i poza nim, w tym Amstelveen, Diemen, Ouder-Amstel i Noord), a trzy z pięciu linii zaczynają się na Central Station. Metro to chyba najlepsza odpowiedź, jak zwiedzać Amsterdam.

Promy w Amsterdamie

Bezpłatne promy zapewniają komunikację między centrum historycznym a dzielnicą Noord. Promy odpływają co kilka minut z przystani znajdującej się za dworcem Amsterdam Centraal (od strony zachodniej). Na pokład można wejść z rowerem, a przeprawa jest darmowa. W godzinach szczytu na pokładzie może być tłoczno.

Do dyspozycji mamy kilka linii:

 • Linia F3, która kursuje do przeciwnego brzegu. Jej przystań po drugiej stronie znajduje się obok wieżowca A’DAM.
 • Linia F4, która doprowadzi nas znacznie dalej.

Na stronie https://reisinfo.gvb.nl/en/travel-information/stops-and-timetable?boat=&show= 

znajdziemy dokładny rozkład metra, autobusów, tramwajów i promów. 

Amsterdam rowerem

Amsterdam jest często nazywany miastem rowerów, a poruszanie się na dwóch kółkach jest powszechnym sposobem przemieszczania się po mieście. Rower nie jest tylko środkiem transportu, ale także doskonałym sposobem na odkrywanie Amsterdamu. 

Miasto posiada specjalnie wyznaczone ścieżki rowerowe, choć w niektórych miejscach, zwłaszcza na zatłoczonych ulicach i w strefach dla pieszych, może być konieczne zsiadanie z roweru. Pomimo to, rowerzyści są szanowani na drogach, a rowery są wszechobecne. Nawet jeśli trasa jest pagórkowata, jazda na rowerze to ekologiczna, bezpieczna i komfortowa forma przemieszczania się po Amsterdamie. 

Najbardziej opłacalnym wyborem dla wynajmu roweru jest rower z systemu transportu publicznego, znany jako openbaar vervoer (OV) fiets. Wszystko, czego potrzebujesz, to karta OV-chipkaart i darmowy abonament na rower. Koszt wynajmu takiego roweru wynosi jednorazowo 3,95 euro za 24 godziny.

Samochód

Jeżeli planujesz dostać się do Amsterdamu samochodem, to… nie rób tego. Ewentualnie zostaw samochód pod hotelem i zwiedzaj miasto pieszo albo komunikację miejską. 

Miejsca parkingowe w Amsterdamie są ograniczone i często drogie. Wiele obszarów miasta ma restrykcyjne przepisy dotyczące parkowania. 

Amsterdam jest znany jako miasto rowerów. Wiele dróg ma wyznaczone ścieżki rowerowe, co może utrudniać poruszanie się samochodem.

Gdzie nocować w Amsterdamie?

Noclegi w Amsterdamie nie należą do najtańszych. Jeśli nie dysponujesz dużym budżetem i zastanawiasz się, jak tanio zwiedzić Amsterdam – polecam Ci poszukać hotelu na obrzeżach, ale za to z przystankiem metra w pobliżu. Mogę polecić Ci Best Western, gdzie średnia cena za noc to 700-900 zł za pokój 2-osobowy ze śniadaniem. Standard pokoju był naprawdę przystępny, a do tego śniadania w formie bufetu też były smaczne.

Gdzie nocować w Eindhoven?

Jeśli Twój lot powrotny jest we wczesnych godzinach – polecam Ci dzień wcześniej wrócić z Amsterdamu i nocować w Tulip Inn Eindhoven Airport.

To hotel, który znajduje się bezpośrednio na lotnisku w Eindhoven! Z pewnością docenisz to, że wystarczy zjechać windą, aby być już przy okienkach z odprawą bagażową. Kosmos! Doba w tym hotelu kosztuje około 540 PLN za pokój 2-osobowy bez śniadania. 

Gdzie zjeść w Amsterdamie?

Albert Heijn to go

Gdzie tanio zjeść w Amsterdamie? W Albercie! Albert Heijn To Go to popularna sieć sklepów spożywczych w Holandii, znana z oferowania świeżych i smacznych produktów na wynos. Znajdziesz tutaj sałatki w wielu wersjach smakowych, tosty na ciepło, ogromny wybór świeżych kanapek i słodkich przekąsek. A wszystko to w przystępnych cenach, jak na Amsterdam.

Polaberry

Polaberry to popularny w Amsterdamie sklepik z truskawkami w czekoladzie, makaronikami i innymi słodkościami. Truskawki są przepyszne, ale ich cena niestety nie należy do najniższych. Za mały kartonik z 4 truskawkami zapłacisz około 50 zł. 

Tony’s Chocolate SuperStore

Tony’s Chocolonely Chocolate SuperStore to flagowy sklep uwielbianej w Holandii (i nie tylko!) czekolady Tony’s. Wchodząc do środka na pewno rzuci Ci się w oczy ściana z kolumnami czekolad w różnych smakach sięgających aż do sufitu! Wystarczy pociągnąć wajchę i wybrana czekolada wpadnie w Twoje ręce 😉 Poza tym w sklepie znajdziesz inne słodycze, jak batony czy zimą – kalendarze adwentowe. Są też fajne opcje na prezent w postaci boxów z czekladkami lub batonami w różnych smakach. 

Sklep Tony’s Chocolate znajduje się przy Oudebrugsteeg 15.

Amsterdam ceny jedzenia

Poniżej wypisałam przykładowe ceny podstawowych produktów w Amsterdamie na listopad 2023.

 • pomidory malinowe – 2,99 EUR za 0,5 kg
 • świeża sałatka na wynos – 4 EUR
 • banany – 2 EUR
 • winogrona – 3 EUR za 500g
 • pain au chocolat – 1,5 EUR
 • kanapka – 3,50 EUR
 • czarna kawa na wynos – 2,80 EUR
 • croissant z nadzieniem – 5 EUR
 • łosoś wędzony – 4,50 EUR za 100g
 • ser Gouda krojony pakowany – 3 EUR za 200g 
 • salami – 1,90 EUR za 180g

Co warto przywieźć z Amsterdamu?

 • Magnes na lodówkę
 • Cebulki tulipanów – znajdziemy je przede wszystkim na pływającym targu Bloemenmarkt. Sprzedawane w mniejszych lub większych  paczkach oraz na sztuki. Za 10 cebulek zapłacimy od 2 do 3 euro.  
 • Klomby – to tradycyjne drewniane buty, które są częścią holenderskiej kultury i historii. Są one wykonywane z jednego kawałka drewna, najczęściej wierzby lub topoli, które są lekkie i wodoodporne. Klomby są zazwyczaj malowane na jasne kolory i ozdobione wzorami, często przedstawiającymi sceny wiejskie.
 • Ser Gouda
 • Akcesoria do rowerów
 • Stroopwafle – to tradycyjne holenderskie ciastka, które składają się z dwóch cienkich, okrągłych wafelków przełożonych słodkim nadzieniem. Nadzienie jest zazwyczaj wykonane z syropu, brązowego cukru i masła, a do smaku dodaje się cynamon, karmel lub wanilię.
 • Speculaas – tradycyjne holenderskie kruche ciasteczka przyprawowe, pieczone według tradycyjnej rodzinnej receptury

Kończąc wpis z praktycznymi wskazówkami przed wyjazdem do Amsterdamu – mam nadzieję, że powyższe rady okażą się pomocne w przygotowaniach do Twojej podróży. Amsterdam to więcej niż tylko miasto z malowniczymi kanałami – to miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, a lokalna kultura otwiera przed swoje drzwi.

Pamiętaj o wygodnych butach na długie spacery po brukowanych uliczkach! Doświadczaj Amsterdamu z otwartym umysłem, gotowy na niezapomniane chwile i niepowtarzalne doświadczenia. Do usłyszenia w kolejnym wpisie!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.