You are currently viewing Salzburg -10 rzeczy, które musisz zrobić w mieście Mozarta

Salzburg -10 rzeczy, które musisz zrobić w mieście Mozarta

Salzburg to miasto leżące w Austrii , w pobliżu granicy z niemiecką Bawarią. Zamieszkuje je ok. 150 tys. mieszkańców. Salzburg jest czwartym co do wielkości miastem w Austrii zaraz po Wiedniu, Grazu i Linzu i zdecydowanie wartym zobaczenia. Co ciekawe, nazwa Salzburg, a dosłownie „Zamek Solny”, wzięła się od barek przewożących sól na rzece Salzach.

Salzburg – jak dojechać?

Salzburg jest dobrze skomunikowany z Wiedniem i Monachium dzięki autostradzie A8 (Monachium – Salzburg) i A1 (Salzburg – Wiedeń). Przed wjazdem do Austrii trzeba pamiętać, aby wykupić winietę. Cena zależy od tego, czy kupuje się winietę roczną (ok. 92 euro), dwumiesięczną (28 euro), czy 10-dniową (ok. 10 euro).

Jazda po Salzburgu w sezonie nie należy do najłatwiejszych. Najlepiej jest dostać się do miasta, znaleźć miejsce parkingowe i podróżować pieszo. Jeśli wybieracie się do Salzburga zimą, przygotujcie się na śnieg. W ekstremalnych warunkach pogodowych zaleca się stosowanie łańcuchów śniegowych. Wszystkie samochody muszą posiadać opony zimowe od października do kwietnia.

Jechaliśmy z Gdańska, więc poniżej przedstawiamy, jak najprościej dotrzeć do Salzburga z północy Polski:

A1 Gdańsk/Łódź/Częstochowa/Katowice 

Przejście graniczne w Gorzyczkach (Czechy) / A1 Ostrawa/Brno 

Przejście graniczne w Mikulovie (Austria)  

Wiedeń/Amstetten/Salzburg

Razem: 1164 km 

Czas: ok. 11.30 h

Czy da się zwiedzić Salzburg w 1 dzień?

Jak najbardziej! Jeden dzień w zupełności wystarczy, aby zobaczyć wszystkie najciekawsze atrakcje miasta. Centrum Salzburga nie jest duże, można je zwiedzić pieszo w kilka godzin, włączając w to godzinne zwiedzanie Muzeum Mozarta oraz piesze wejście na wzgórze z Twierdzą Hohensalzburg.

Oto 10 rzeczy, które trzeba zrobić w Salzburgu:

1. Poznaj Mozarta

Mozart to największa duma miasta i nie sposób wyjechać stąd nie poznawszy jego historii. Urodził się w 1756 roku w domu przy Getreidestrasse 9 (Mozart’s Geburtshaus). Ta kilkupiętrowa kamienica otwarta jest dla zwiedzających i obecnie mieści się tutaj muzeum poświęcone kompozytorowi i jego rodzinie. Jednym z ciekawszych ,,eksponatów” jest izba kuchenna, którą odrestaurowano zgodnie ze standardami, jakie panowały w XVIII wieku. Poza tym w muzeum znajdziecie replikę klawikordu artysty, jego perukę i pęk włosów, zapisy nutowe oraz obrazy z różnych okresów życia. Co ciekawe, portrety Mozarta nijak mają się do jego rzeczywistego wyglądu, ponieważ przedstawiano go zdecydowanie korzystniej niż wyglądał w rzeczywistości. Wolfgang był niski, miał wyłupiaste oczy, cienkie blond włosy oraz wysokie czoło. Uważa się, że najwierniej wizerunek kompozytora oddają portrety dwóch artystów: Josepha Lange i Dorisa Stock’a. Znajdziecie je w muzeum.

Lego Mozart
Muzeum Mozarta Salzburg
Mozarts Geburtshaus – Muzeum Mozarta
Mozarts Geburtshaus Salzburg
Tutaj Mozart spędził dzieciństwo
Muzeum Mozarta Salzburg
Muzeum Mozarta – Mozarts Geburtshaus
Mozarts Geburtshaus
Izba kuchenna z XVIII wieku
Mozarts Geburtshaus
Drzewo genealogiczne Mozartów
Mozarts Geburtshaus
Pamiątki rodziny Mozartów
Mozart Wohnhaus
Mozart Wohnhaus – drugi dom Mozarta i kolejne muzeum

2. Posmakuj prawdziwą salzburską Mozart Kugel

Jeśli jesteśmy już przy temacie Mozarta, to nie sposób nie wspomnieć o najsłynniejszej pralince w Salzburgu – Mozart Kugeln. Początki jej historii sięgają 1890 roku, kiedy to cukiernik Paul Furst stworzył ją po raz pierwszy. 

Wytworzenie praliny to dość skomplikowany proces. Swoją wyjątkowość zawdzięcza trzem warstwom – zielony środek z marcepanu i pistacji, ukryty w warstwie delikatnego nugatu, oblany ciemną czekoladą. Zarówno w Salzburgu, jak i w innych miastach (np. w Lidlu nawet w Polsce) znajdziemy Mozart Kugel, jednak tę oryginalne możecie znaleźć w czterech salzburskich cukierniach Paula Fursta. Jedna kulka kosztuje 1.40 euro, ale warto się skusić. 

Oryginalna Mozartkugel
Cukiernia Paula Fursta – twórcy Mozartkugel
Cukiernia Paula Fursta - twórcy Mozartkugel

3. Zobacz Salzburg z Twierdzy Hohensalzburg

Twierdza Hohensalzburg majestatycznie góruje nad Salzburgiem. Jej budowę rozpoczęto już w 1077 roku. Dotrzeć do niej można schodami, spacerując pomiędzy drzewami lub kolejką. 

Wjazd kolejką to koszt 11 euro za osobę lub 24,40 euro za rodzinę z dwójką dzieci.

Spędzając w Salzburgu kilka dni można pokusić się o zakup biletu All-inclusive, który kosztuje 16.30 euro za osobę (cennik 2020 rok) i upoważnia wjazdu kolejką, zwiedzania zamku i wszystkich muzeów oraz wejścia do Magical Theatre i Regency Rooms.

Hohensalzburg
Widok z miasta na Twierdzę Hohensalzburg
Panorama Salzburg
Panorama Salzburga z Twierdzy Hohensalzburg
Twierdza Hohensalzburg
Kolejka na Twierdzę Hohensalzburg
Kolejka na Twierdzę Hohensalzburg
Atrakcje w Salzburgu
Droga Mnichów

4. Posłuchaj Mozarta na żywo!

Co prawda, prawdziwego Mozarta w Salzburgu już nie znajdziemy, na szczęście jego muzyka jest nieśmiertelna, a koncerty odbywają się przez cały rok w Salzburgu i we Wiedniu. A gdzie można posłuchać Mozarta w Salzburgu?

Dom Quartier/ Old Residence

Fischbrunnensaal – Alte Residenz zu Salzburg

Radisson Blu Hotel Altstadt

Ceny biletów wynoszą od 18 do 22 euro za osobę w zależności od koncertu i miejsca. Bilety można zamówić na stronie Orpheus Concerts & Artists.

5. Spaceruj uliczkami Starego Miasta i podziwiaj barokowe kamienice

Będąc w Salzburgu koniecznie trzeba zgubić się spacerując pomiędzy przepięknymi barokowymi kamienicami Starego Miasta. Dla fanek i fanów zakupów stworzono ulicę ze sklepami znanych marek- Getreidegasse. Znajdziecie tam takie brandy, jak Hugo Boss, Marc O’Polo, ZARA, Jack Wolfskin, Tommy Hilfiger, ecco, DM czy Redbull World.

Salzburg Stare Miasto
Stare Miasto w Salzburgu
Salzburg co zobaczyć
Salzburg w 1 dzień
Salzburg co warto zobaczyć
Mozarts Platz
Rynek w Salzburgu
Stragany na Universitatsplatz
Rynek uliczny na Universitatsplatz
Katedra w Salzburgu
Stragany na Universitatsplatz
Stragany na Universitatsplatz
Universitatsplatz
Lindt w Salzburgu
Czekolada Lindt Blackberry Muffin to obłęd!
Salzburg w 1 dzień
Stare Miasto w Salzburgu
Salzburg atrakcje
Katedra w Salzburgu
Salzburg atrakcje

6. Odwiedź Mirabell Palace Salzburg i znajdź anioła, który śmieje się z przyszłych małżonków

Barokowy Pałac Mirabell pochodzi z 1606 roku, a rezydował w nim książę Bawarii. Na piętrze znajduje się bogato zdobiona i uważana za jedną z najpiękniejszych na świecie sala ślubów. Wchodzi się do niej po marmurowych schodach, na bokach których siedzą kamienne anioły. Przyjęło się żartować, że jeden z nich wita przyszłych małżonków pukając się w głowę i szydząc z instytucji małżeństwa. Tak naprawdę to tureckie pozdrowienie.

Ogrody Pałac Mirabell w Salzburgu
Ogrody Pałacu Mirabell w Salzburgu
Mirabell Palace Salzburg
Mirabellgarten
Salzburg Mirabellgarten
Mirabell Palace
Ogrody w Salzburgu
Mirabellgarten w Salzburgu
Mirabell Palace Sala ślubów
Fontanna w Mirabell Palace

7. Odwiedź Red Bull Hangar-7 – Muzeum Lotnictwa w Salzburgu

Wybudowane bezpośrednio przy lotnisku Muzeum Lotnictwa otwarte zostało w 2003 roku. Do jego budowy użyto 1200 ton stali i 380 ton specjalnego szkła. Jego powierzchnia to 65.300 metrów sześciennych. Niesamowicie spektakularny obiekt, pełny niezwykłych samolotów – podobno spotyka się tutaj sztuka, pasja i technika. 

Redbull Hangar 7
Źródło zdjęcia: https://www.flyingbulls.at/en/the-flying-bulls/hangar-7
Redbull Hangar-7
Źródło zdjęcia: https://www.flyingbulls.at/en/the-flying-bulls/hangar-7

8. Wykąp się w ogrodach Hellbrunn

Hellbrunn to rezydencja położona poza centrum, wybudowana na zlecenie księcia arcybiskupa Markusa Sitikusa. Miała stanowić miejsce zabaw i rozrywek wodnych, stąd też zainstalowano tutaj mnóstwo rurek, fontann i wodotrysków. Nie pomińcie Helibruner Wasserspiele – igrające wodą fontanny i zabierzcie peleryny przeciwdeszczowe! 

Źródło zdjęcia: https://www.salzburg.info/pl/sights/top10/hellbrunn-palac-letni-i-ogrody-wodnych-uciech

9. Zawieś kłódkę na Makartsteg – Moście Miłości

10. Poznaj świat austriackiego piwa w Stiegl-Brauwelt 

Stiegl-Brauwelt to największy prywatny browar w Austrii. Amatorzy złocistego trunku mają tu niebywałą okazję do poznania piwnego świata wszystkimi zmysłami: przez nowoczesną projekcję filmową, odwiedziny w pokazowej warzelni, a takze degustację piwa w karczmie działającej na terenie browaru. Więcej informacji znajdziecie na stronie browaru.

Co poza tym warto zobaczyć w Salzburgu?

Haus der Natur – Muzeum Historii Naturalnej

Muzeum „Haus der Natur” to jedna z największych atrakcji turystycznych w Salzburgu – szczególnie, jeśli podróżujecie z dziećmi. Zwiedzając poszczególne działy Muzeum odkryjecie kolejne, fascynujące tajniki natury. Przy wejściu powitają Was oryginalnej wielkości dinozaury, dające wyobrażenie o wyglądzie świata przed milionami lat, a kilka kroków dalej znajduje się rekonstrukcja statku kosmicznego, księżycowy krajobraz i zamknięte w kapsule miasto przeszłości ukazujące rozwój cywilizacji.

Źródło zdjęcia: https://www.salzburg.info/pl/sights/top10/muzeum-historii-naturalnej

Pomnik i fontanna Horse Well

Pomnik Mozarta i Mozart Platz

Kawiarnia z ponad 300-letnią tradycją w Salzburgu

Kawiarnia Tomaselli na placu Alter Mark w Salzburgu to najstarsza wciąż prosperująca kawiarnia, której początki sięgają 1700 roku. Do dziś pozostaje w rękach rodziny i serwuje się tutaj najlepszą kawę. 

Kawiarnia Tomaselli Salzburg
Mrożona kawa w Kawiarnii Tomaselli – pycha!
Kawiarnia Tomaselli
Kawiarnia Tomaselli
Kawiarnia Tomaselli
Kawiarnia Tomaselli działająca od 1700 roku

Zamki w okolicy Salzburga: 

Burg Mauterndorf

Burg Hohenwerfen

Residenz Salzburg

Festung Hohensalzburg

Wycieczka do Hallstatt, Kristallwelten, Grosslockenr albo Ice Caves


Jeśli planujecie spędzić klika dni w okolicach Salzburga bez samochodu, możecie pokusić się o zakup wycieczki. Panorama Tours organizuje wycieczki w takie miejsca, jak do Hallstatt (63 euro/os.), do Kristallwelten i Innsbrucka (990 euro za grupę), Grosslockner (900 euro za grupę), Ice Caves (630 euro za grupę), do Kehlsteinhaus Eagle’s Nest (63 euro za osobę). Grupa może liczyć maksymalnie 10 osób.

Hans-Peter Porsche Traumwerk w Niemczech

Hans-Peter Porsche Traumwerk co prawda znajduje się już w Niemczech, ale od Salzburga to zaledwie 20 km. Znajdziecie tam niesamowite modele samochodów, kolejek, kolekcję zabawek, wielką makietę miasteczka ze wszystkimi jego szczegółami, jak sygnalizacje świetlne, latarnie na ulicy, rośliny, kostka brukowa na chodnikach. Hans-Peter Porsche Traumwerk to też raj dla fanów motoryzacji. Wewnątrz ustawiono wystawę klasycznych i sportowych aut Porsche. Na zewnątrz stworzono park, w którym można przejechać się w jednym z mini wagoników ciągniętych przez ciuchcię. Więcej informacji znajdziecie na stronie atrakcji.

Hans-Peter Porsche Traumwerk
Źródło zdjęcia: https://www.traumwerk.de/en/park-railway/
Hans-Peter Porsche Traumwerk
Źródło zdjęcia: https://www.traumwerk.de/en/park-railway/

Karolina

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.