Salzburg - 10 rzeczy, które musisz zrobić w mieście Mozarta

Spis treści

Salzburg to miasto leżące w Austrii , w pobliżu granicy z niemiecką Bawarią. Zamieszkuje je ok. 150 tys. mieszkańców. Salzburg jest czwartym co do wielkości miastem w Austrii zaraz po Wiedniu, Grazu i Linzu i zdecydowanie wartym zobaczenia. Co ciekawe, nazwa Salzburg, a dosłownie „Zamek Solny”, wzięła się od barek przewożących sól na rzece Salzach.

salzburg co zobaczyć

Salzburg – jak dojechać?

Salzburg jest dobrze skomunikowany z Wiedniem i Monachium dzięki autostradzie A8 (Monachium – Salzburg) i A1 (Salzburg – Wiedeń). Przed wjazdem do Austrii trzeba pamiętać, aby wykupić winietę. Cena zależy od tego, czy kupuje się winietę roczną (ok. 92 euro), dwumiesięczną (28 euro), czy 10-dniową (ok. 10 euro).

Jazda po Salzburgu w sezonie nie należy do najłatwiejszych. Najlepiej jest dostać się do miasta, znaleźć miejsce parkingowe i podróżować pieszo. Jeśli wybieracie się do Salzburga zimą, przygotujcie się na śnieg. W ekstremalnych warunkach pogodowych zaleca się stosowanie łańcuchów śniegowych. Wszystkie samochody muszą posiadać opony zimowe od października do kwietnia.

Jechaliśmy z Gdańska, więc poniżej przedstawiamy, jak najprościej dotrzeć do Salzburga z północy Polski:

  • A1 Gdańsk/Łódź/Częstochowa/Katowice
  • Przejście graniczne w Gorzyczkach (Czechy) / A1 Ostrawa/Brno
  • Przejście graniczne w Mikulovie (Austria)
  • Wiedeń/Amstetten/Salzburg

Razem: 1164 km, czas: ok. 11.30 h

salzburg co zobaczyć

salzburg panorama

Czy da się zwiedzić Salzburg w 1 dzień?

Jak najbardziej! Jeden dzień w zupełności wystarczy, aby zobaczyć wszystkie najciekawsze atrakcje miasta. Centrum Salzburga nie jest duże, można je zwiedzić pieszo w kilka godzin, włączając w to godzinne zwiedzanie Muzeum Mozarta oraz piesze wejście na wzgórze z Twierdzą Hohensalzburg.

Oto 10 rzeczy, które trzeba zrobić w Salzburgu:

1. Poznaj Mozarta

Mozart to największa duma miasta i nie sposób wyjechać stąd nie poznawszy jego historii. Urodził się w 1756 roku w domu przy Getreidestrasse 9 (Mozart’s Geburtshaus). Ta kilkupiętrowa kamienica otwarta jest dla zwiedzających i obecnie mieści się tutaj muzeum poświęcone kompozytorowi i jego rodzinie. Jednym z ciekawszych ,,eksponatów” jest izba kuchenna, którą odrestaurowano zgodnie ze standardami, jakie panowały w XVIII wieku. Poza tym w muzeum znajdziecie replikę klawikordu artysty, jego perukę i pęk włosów, zapisy nutowe oraz obrazy z różnych okresów życia. Co ciekawe, portrety Mozarta nijak mają się do jego rzeczywistego wyglądu, ponieważ przedstawiano go zdecydowanie korzystniej niż wyglądał w rzeczywistości. Wolfgang był niski, miał wyłupiaste oczy, cienkie blond włosy oraz wysokie czoło. Uważa się, że najwierniej wizerunek kompozytora oddają portrety dwóch artystów: Josepha Lange i Dorisa Stock’a. Znajdziecie je w muzeum.

Chcesz zobaczyć wszystko, co najlepsze w Salzburgu, ale nie masz czasu na dopracowanie planu podróży? Nie martw się, zrobiłam to za Ciebie! Przygotowałam gotowy plan zwiedzania Salzburga w 3 dni, w którym znajdziesz szczegółowy harmonogram atrakcji, wskazówki dotyczące transportu z lotniska oraz poruszania się po mieście. Dodatkowo polecam sprawdzone noclegi i najlepsze miejsca na lokalne przysmaki, abyś mógł cieszyć się wyjazdem bez stresu! Sprawdź tutaj.

plan zwiedzania Salzburga

salzburg mozart

salzburg mozart muzeum

salzburg mozart muzeum
Izba kuchenna z XVIII wieku
salzburg mozart muzeum
Drzewo genealogiczne Mozartów

salzburg muzeum mozarta

salzburg muzeum mozarta

salzburg muzeum mozarta

2. Posmakuj prawdziwą salzburską Mozart Kugel

Jeśli jesteśmy już przy temacie Mozarta, to nie sposób nie wspomnieć o najsłynniejszej pralince w Salzburgu – Mozart Kugeln. Początki jej historii sięgają 1890 roku, kiedy to cukiernik Paul Furst stworzył ją po raz pierwszy.

Wytworzenie praliny to dość skomplikowany proces. Swoją wyjątkowość zawdzięcza trzem warstwom – zielony środek z marcepanu i pistacji, ukryty w warstwie delikatnego nugatu, oblany ciemną czekoladą. Zarówno w Salzburgu, jak i w innych miastach (np. w Lidlu nawet w Polsce) znajdziemy Mozart Kugel, jednak tę oryginalne możecie znaleźć w czterech salzburskich cukierniach Paula Fursta. Jedna kulka kosztuje 1.40 euro, ale warto się skusić.

salzburg co zobaczyć

3. Zobacz Salzburg z Twierdzy Hohensalzburg

Twierdza Hohensalzburg majestatycznie góruje nad Salzburgiem. Jej budowę rozpoczęto już w 1077 roku. Dotrzeć do niej można schodami, spacerując pomiędzy drzewami lub kolejką.

city break weekend

Wjazd kolejką to koszt 11 euro za osobę lub 24,40 euro za rodzinę z dwójką dzieci.

Spędzając w Salzburgu kilka dni można pokusić się o zakup biletu All-inclusive, który kosztuje 16.30 euro za osobę (cennik 2020 rok) i upoważnia wjazdu kolejką, zwiedzania zamku i wszystkich muzeów oraz wejścia do Magical Theatre i Regency Rooms.

salzburg atrakcje

salzburg w jeden dzień
Widok na Salzburg ze ścieżki na Twiedzę
salzburg panorama
Panorama Salzburga z Twierdzy Hohensalzburg
twierdza salzburg
Kolejka na Twierdzę Hohensalzburg

twierdza salzburg

twierdza salzburg
Droga Mnichów

4. Posłuchaj Mozarta na żywo!

Co prawda, prawdziwego Mozarta w Salzburgu już nie znajdziemy, na szczęście jego muzyka jest nieśmiertelna, a koncerty odbywają się przez cały rok w Salzburgu i we Wiedniu. A gdzie można posłuchać Mozarta w Salzburgu?

  • Dom Quartier/ Old Residence
  • Fischbrunnensaal – Alte Residenz zu Salzburg
  • Radisson Blu Hotel Altstadt

Ceny biletów wynoszą od 18 do 22 euro za osobę w zależności od koncertu i miejsca. Bilety można zamówić na stronie Orpheus Concerts & Artists.

5. Spaceruj uliczkami Starego Miasta i podziwiaj barokowe kamienice

Będąc w Salzburgu koniecznie trzeba zgubić się spacerując pomiędzy przepięknymi barokowymi kamienicami Starego Miasta. Dla fanek i fanów zakupów stworzono ulicę ze sklepami znanych marek- Getreidegasse. Znajdziecie tam takie brandy, jak Hugo Boss, Marc O’Polo, ZARA, Jack Wolfskin, Tommy Hilfiger, ecco, DM czy Redbull World.

salzburg

salzburg w jeden dzień

salzburg w jeden dzień

salzburg co zobaczyć

salzburg

salzburg co zobaczyć

salzburg co zobaczyć

salzburg jak dojechać

salzburg co zobaczyć

atrakcje salzburga
Stragany na Universitatsplatz

salzburg co zobaczyć

co zobaczyć w salzburgu

co zobaczyć w salzburgu

co zobaczyć w salzburgu

co zobaczyć w salzburgu

salzburg co zobaczyć

6. Odwiedź Mirabell Palace Salzburg i znajdź anioła, który śmieje się z przyszłych małżonków

Barokowy Pałac Mirabell pochodzi z 1606 roku, a rezydował w nim książę Bawarii. Na piętrze znajduje się bogato zdobiona i uważana za jedną z najpiękniejszych na świecie sala ślubów. Wchodzi się do niej po marmurowych schodach, na bokach których siedzą kamienne anioły. Przyjęło się żartować, że jeden z nich wita przyszłych małżonków pukając się w głowę i szydząc z instytucji małżeństwa. Tak naprawdę to tureckie pozdrowienie.

Mirabell Palace Salzburg
Mirabell Palace Salzburg

Mirabell Palace Salzburg

Mirabell Palace Salzburg

Mirabell Palace Salzburg

Mirabell Palace Salzburg

Mirabell Palace Salzburg

Mirabell Palace Salzburg

7. Odwiedź Red Bull Hangar-7 – Muzeum Lotnictwa w Salzburgu

Wybudowane bezpośrednio przy lotnisku Muzeum Lotnictwa otwarte zostało w 2003 roku. Do jego budowy użyto 1200 ton stali i 380 ton specjalnego szkła. Jego powierzchnia to 65.300 metrów sześciennych. Niesamowicie spektakularny obiekt, pełny niezwykłych samolotów – podobno spotyka się tutaj sztuka, pasja i technika.

8. Wykąp się w ogrodach Hellbrunn

Hellbrunn to rezydencja położona poza centrum, wybudowana na zlecenie księcia arcybiskupa Markusa Sitikusa. Miała stanowić miejsce zabaw i rozrywek wodnych, stąd też zainstalowano tutaj mnóstwo rurek, fontann i wodotrysków. Nie pomińcie Helibruner Wasserspiele – igrające wodą fontanny i zabierzcie peleryny przeciwdeszczowe!

9. Zawieś kłódkę na Makartsteg – Moście Miłości

most miłości salzburg

10. Poznaj świat austriackiego piwa w Stiegl-Brauwelt 

Stiegl-Brauwelt to największy prywatny browar w Austrii. Amatorzy złocistego trunku mają tu niebywałą okazję do poznania piwnego świata wszystkimi zmysłami: przez nowoczesną projekcję filmową, odwiedziny w pokazowej warzelni, a takze degustację piwa w karczmie działającej na terenie browaru. Więcej informacji znajdziecie na stronie browaru.

A to dopiero początek! Salzburg kryje w sobie jeszcze wiele niezwykłych miejsc, które warto odkryć. W moim gotowym Planie zwiedzania Salzburga w 3 dni pokażę Ci, jak maksymalnie wykorzystać czas i dotrzeć do wszystkich najważniejszych atrakcji bez zbędnego błądzenia. Otrzymasz dokładny plan dnia, który ułatwi Ci organizację podróży, oraz interaktywną mapę, dzięki której bez trudu trafisz do każdego punktu. Zwiedzanie Salzburga może być naprawdę bezproblemowe i przyjemne! Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź tutaj.

plan zwiedzania Salzburga

Co poza tym warto zobaczyć w Salzburgu?

Haus der Natur – Muzeum Historii Naturalnej

Muzeum „Haus der Natur” to jedna z największych atrakcji turystycznych w Salzburgu – szczególnie, jeśli podróżujecie z dziećmi. Zwiedzając poszczególne działy Muzeum odkryjecie kolejne, fascynujące tajniki natury. Przy wejściu powitają Was oryginalnej wielkości dinozaury, dające wyobrażenie o wyglądzie świata przed milionami lat, a kilka kroków dalej znajduje się rekonstrukcja statku kosmicznego, księżycowy krajobraz i zamknięte w kapsule miasto przeszłości ukazujące rozwój cywilizacji.

Muzeum Historii Naturalnej Salzburg
Źródło zdjęcia: https://www.salzburg.info/pl/sights/top10/muzeum-historii-naturalnej

Pomnik i fontanna Horse Well

Pomnik i fontanna Horse Well

Pomnik Mozarta i Mozart Platz

Pomnik Mozarta Salzburg

Kawiarnia z ponad 300-letnią tradycją w Salzburgu

Kawiarnia Tomaselli na placu Alter Mark w Salzburgu to najstarsza wciąż prosperująca kawiarnia, której początki sięgają 1700 roku. Do dziś pozostaje w rękach rodziny i serwuje się tutaj najlepszą kawę.

Kawiarnia Tomaselli Salzburg

Kawiarnia Tomaselli Salzburg

salzburg kawiarnia

Zamki w okolicy Salzburga: 

Wycieczka do Hallstatt, Kristallwelten, Grosslockenr albo Ice Caves

Jeśli planujecie spędzić klika dni w okolicach Salzburga bez samochodu, możecie pokusić się o zakup wycieczki. Panorama Tours organizuje wycieczki w takie miejsca, jak do Hallstatt (63 euro/os.), do Kristallwelten i Innsbrucka (990 euro za grupę), Grosslockner (900 euro za grupę), Ice Caves (630 euro za grupę), do Kehlsteinhaus Eagle’s Nest (63 euro za osobę). Grupa może liczyć maksymalnie 10 osób. Co zobaczyć w Hallstatt opisałam w kolejnym wpisie blogowym tutaj.

hallstatt co zobaczyć
Hallstatt

Hans-Peter Porsche Traumwerk w Niemczech

Hans-Peter Porsche Traumwerk co prawda znajduje się już w Niemczech, ale od Salzburga to zaledwie 20 km. Znajdziecie tam niesamowite modele samochodów, kolejek, kolekcję zabawek, wielką makietę miasteczka ze wszystkimi jego szczegółami, jak sygnalizacje świetlne, latarnie na ulicy, rośliny, kostka brukowa na chodnikach. Hans-Peter Porsche Traumwerk to też raj dla fanów motoryzacji. Wewnątrz ustawiono wystawę klasycznych i sportowych aut Porsche. Na zewnątrz stworzono park, w którym można przejechać się w jednym z mini wagoników ciągniętych przez ciuchcię. Więcej informacji znajdziecie na stronie atrakcji.

Hans-Peter Porsche Traumwerk
Źródło zdjęcia: https://www.traumwerk.de/en/park-railway/
Hans-Peter Porsche Traumwerk
Źródło zdjęcia: https://www.traumwerk.de/en/park-railway/

Czarnogóra – Co zobaczyć w 4 dni?

plan zwiedzania blog

Czarnogóra - Co zobaczyć w 4 dni?

Czego dowiesz się w tym wpisie?

Masz ochotę na mały reset, najlepiej w pięknych okolicznościach przyrody, ale nie chcesz tracić połowy urlopu na dojazdy? Czarnogóra to strzał w dziesiątkę. Ma wszystko, czego potrzeba na krótki, intensywny wyjazd — i co najlepsze, wszystko jest blisko siebie. Góry wpadające prosto do morza, klimatyczne miasteczka, dzikie zatoczki i punkty widokowe, które robią robotę. A to wszystko w miejscu, które wciąż nie zostało zadeptane przez tłumy.

czarnogóra perast

Czarnogóra to mały kraj z wielkim sercem. Leży nad Adriatykiem, zaraz obok Chorwacji, ale zamiast rozdmuchanych kurortów znajdziesz tu coś bardziej swojskiego. Klimat bałkański, ale z domieszką śródziemnomorskiej lekkości. Ludzie są gościnni, ceny nadal całkiem przyjazne, a jedzenie? Pyszne i konkretne – jak trzeba. Jeśli więc zastanawiasz się, co zobaczyć w Czarnogórze i czy da się ogarnąć coś sensownego w 4 dni — da się, i to z przytupem.

Ten wpis to gotowy plan zwiedzania Czarnogóry samochodem – bez spiny, ale z konkretem. Opowiem Ci, gdzie warto pojechać, co koniecznie zobaczyć, gdzie zatrzymać się na zdjęcia i gdzie dobrze zjeść. A do tego dorzucę praktyczne wskazówki, żebyś nie musiał się głowić przed wyjazdem.

Sprawdź też moją rolkę na Instagramie TUTAJ, aby zobaczyć miejsca, o których mówię w tym wpisie.

Gotowy? No to ruszamy w drogę!

Jak dolecieć do Czarnogóry?

Najłatwiejsza opcja to tanie linie lotnicze. My lecieliśmy Ryanairem z Gdańska do Podgoricy. Lot kosztował około 400 zł za osobę – z plecakiem, więc spokojnie dało się spakować na 4 dni. Tych połączeń jest coraz więcej, więc spokojnie można upolować coś w dobrej cenie, nawet last minute.

Wynajem samochodu na lotnisku – co warto wiedzieć?

Auto to podstawa, jeśli chcesz naprawdę zobaczyć to, co Czarnogóra ma najlepszego. My wypożyczyliśmy samochód bezpośrednio na lotnisku w Podgoricy w firmie Carwizz. Koszt wynajmu na 4 dni to około 500 zł, ale najważniejsze: wzięliśmy dodatkowe ubezpieczenie za około 14 euro za dobę. Dzięki temu nie musieliśmy blokować żadnego depozytu na karcie. Mega wygoda i zero stresu przy oddawaniu auta.

Drogi w Czarnogórze – stan, opłaty, parkingi

Stan dróg w Czarnogórze jest naprawdę w porządku. Zdecydowanie lepsze niż w Albanii i zaskakująco dobrze utrzymane. Sieć drogowa jest gęsta i pozwala sprawnie przemieszczać się między największymi atrakcjami. Do czego możemy się przyczepić? Droga dojazdowa łącząca Budvę z Kotorem jest w totalnym remoncie, więc czas przejazdu między tymi dwoma miastami jest znacznie wydłużony. 

Jedyna opłata drogowa, jaką ponieśliśmy, to przejazd przez Tunel Sozina w drodze powrotnej na lotnisko. 

Co do parkowania — w turystycznych miejscach często trzeba zapłacić, ale kwoty są raczej symboliczne - od 1 do 2 euro za godzinę. Najdrożej jest w Sveti Stefan, gdzie za godzinę trzeba zapłacić 4-5 euro w zależności od sezonu. A jak całkowicie za darmo zaparkować w Sveti Stefan, zdradzam w tym wpisie

perast rejs

Gdzie nocować w Czarnogórze, jeśli chcesz zobaczyć jak najwięcej?

Jeśli planujesz trasę podobną do naszej, oto dwa sprawdzone miejsca:

  • Budva – Comfort Apartments Aleksic – za jedną noc zapłaciliśmy około 180 zł. Super lokalizacja, dobre warunki, idealne na szybki przystanek - apartament z kuchnią.
  • Dobrota (obok Kotoru) – tu spędziliśmy resztę czasu. Nocleg kosztował nas około 550 zł. Miejsce spokojne, z widokiem na zatokę,również z kuchnią i z tarasem, a do Kotoru dosłownie 10 minut spacerkiem.

Czarnogóra – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Zanim ruszysz odkrywać górskie serpentyny, urokliwe zatoczki i kamienne uliczki Kotoru, warto poznać kilka praktycznych spraw. Bo choć Czarnogóra to nieduży kraj, to pod względem organizacji podróży może Cię nieźle zaskoczyć – i to pozytywnie!

Czy Czarnogóra jest bezpieczna?

Tak, Czarnogóra jest bardzo bezpieczna – to jeden z powodów, dla których ten kraj cieszy się coraz większą popularnością wśród podróżników z Polski. My przez cały pobyt nie mieliśmy żadnej nieprzyjemnej sytuacji. W Budvie, Kotorze czy na mniej turystycznych trasach – wszędzie spotykaliśmy uśmiechniętych, pomocnych ludzi. I to nie jest marketingowy frazes – autentycznie, Czarnogórcy są turbo przyjaźni.

Nie oznacza to oczywiście, że można zapomnieć o zdrowym rozsądku. Jak wszędzie, warto mieć oko na portfel w tłocznych miejscach czy nie zostawiać rzeczy bez nadzoru na plaży. Ale to bardziej standardowa ostrożność niż jakaś konieczność.

Internet, karta eSIM i łączność

Jeśli nie wyobrażasz sobie wyjazdu bez stałego dostępu do mapy, Instagrama i wyszukiwania najbliższej piekarni z burekiem, to dobra wiadomość – Czarnogóra ma świetny zasięg.

My skorzystaliśmy z karty eSIM w Revolucie i działała bez zarzutu – szybki internet LTE nawet w bardziej górzystych terenach. Alternatywnie można kupić lokalną kartę SIM, np. w sieci Telenor czy MTEL, w kioskach lub na lotnisku. Pakiet 10 GB kosztuje około 10–12 EUR, co dla wielu będzie bardziej opłacalne niż drogi roaming od operatora z Polski.

Jeśli Twój telefon obsługuje eSIM – to polecamy właśnie to rozwiązanie. 3GB w Revolucie kosztuje 40 PLN. Nam taki pakiet w zupełności wystarczył, a nawet wróciliśmy z niewykorzystanym w pełni. 

Waluta – czym płacimy w Czarnogórze?

Choć Czarnogóra nie jest członkiem Unii Europejskiej ani strefy euro, to... płaci się tam właśnie w euro! I to od lat.

Nie musisz więc wymieniać złotówek na żadną egzotyczną walutę. Wystarczy, że zabierzesz euro z Polski albo wypłacisz je na miejscu z bankomatu. Bankomaty są powszechnie dostępne i akceptują najpopularniejsze karty. Uważaj tylko na prowizje – niektóre bankomaty proponują przewalutowanie z niezbyt korzystnym kursem. Wybieraj „withdrawal without conversion”. W większości restauracji, hoteli i większych sklepów bez problemu zapłacisz kartą. Ale w małych knajpach, straganach czy na parkingach – miej zawsze trochę gotówki.

Czy do Czarnogóry potrzebny jest paszport?

To pytanie pojawia się bardzo często i wcale się nie dziwimy, bo odpowiedź nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Tak – paszport jest potrzebny, jeśli lecisz samolotem!

Czarnogóra nie należy do strefy Schengen, więc mimo że możesz tam wjechać z dowodem osobistym (np. autem przez Chorwację), to na lotniskach wymagany jest paszport – przynajmniej podczas odprawy i kontroli granicznej. My lecieliśmy z Polski Ryanairem do Podgoricy i paszport był obowiązkowy. Na miejscu nie musisz się nim posługiwać, ale do wylotu bez niego się nie dostaniesz.

kotor czarnogóra

Jak zaplanować 4-dniową podróż po Czarnogórze?

Jeśli lubisz zwiedzać w swoim tempie, zatrzymywać się tam, gdzie akurat widok aż krzyczy „zrób mi zdjęcie”, i nie chcesz tracić czasu na komunikację publiczną, to odpowiedź jest prosta: samochód to Twój najlepszy przyjaciel w Czarnogórze.

Czarnogóra – plan zwiedzania na 4 dni

Plan jest prosty, ale konkretny. Podzieliliśmy Czarnogórę na cztery intensywne dni. Każdy dzień to inne oblicze tego kraju – od górskich widoków po klimatyczne miasteczka z kamienia, aż po wybrzeże, które mogłoby śmiało konkurować z południem Włoch.

Dzień 1 – Pavlova Strana i Rijeka Crnojevića

Już od pierwszego dnia wiedzieliśmy, że Czarnogóra to był dobry wybór. Gdy tylko opuściliśmy lotnisko w Podgoricy, ruszyliśmy w kierunku miejsca, które od dawna chodziło nam po głowie – Pavlova Strana, czyli punkt widokowy na malowniczą rzekę Rijeka Crnojevića. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie „Czarnogóra – co zobaczyć na początek?” – to właśnie tutaj powinieneś się udać.

Pavlova Strana – punkt widokowy jak z pocztówki

To jedno z tych miejsc, gdzie stoisz, patrzysz i… przez dłuższą chwilę nie mówisz nic. Bo niby widziałeś już różne zdjęcia w internecie, ale w rzeczywistości to wygląda jeszcze lepiej.

Rzeka Crnojevića wije się pomiędzy wzgórzami, tworząc niesamowite zakola, a wszystko to otulone jest zielenią. Latem – eksplozja kolorów, wiosną – soczysta zieleń i mgły nad wodą, a jesienią – ciepłe odcienie pomarańczu. To miejsce wygląda dobrze o każdej porze roku. I uwierz, aparat w telefonie aż się prosi, żeby robić zdjęcia.

pavlova strana czarnogóra

pavlova strana czarnogóra

pavlova strana rejs

Wskazówka: najlepiej podjechać samochodem pod sam punkt widokowy. Miejsce nie jest idealnie oznaczone, więc warto wcześniej wbić w Google Maps: Pavlova Strana Viewpoint. W sezonie nie ma tu tłumów, co też działa na plus.

Rijeka Crnojevića – urokliwe miasteczko i spokojny klimat

Po sesji zdjęciowej warto zjechać serpentynami w dół do samej miejscowości Rijeka Crnojevića. To maleńkie, spokojne miasteczko nad rzeką. Znajdziesz tu kilka restauracji i kawiarni z widokiem na wodę – idealne miejsce na kawę albo mały lunch. Nie spodziewaj się tłumów. Raczej cisza, kilka łódek na wodzie i totalny chill.

Można też wykupić krótki rejs po rzece – więc, jeśli masz czas i chcesz zobaczyć okolicę z innej perspektywy, warto.

Dzień 2 – Budva i Sveti Stefan - klimatyczne uliczki i widok jak z katalogu luksusowych wakacji

Drugi dzień naszej podróży to czysta przyjemność – zero pośpiechu, maksimum spacerów i pocztówkowych widoków. Rano ruszyliśmy do Budvy, żeby zgubić się (dosłownie!) w uliczkach Starego Miasta, a popołudnie spędziliśmy w okolicy Sveti Stefan – tej słynnej wysepki, którą widzieliście już pewnie na setkach zdjęć z drona.

budva czarnogóra

Budva – co zobaczyć?

Wielu kojarzy Budvę z imprezami i hotelami, ale dla nas najcenniejsza była Stara Budva – czyli niewielkie, zamknięte w murach śródziemnomorskie stare miasto, które momentami przypomina bardziej Dubrownik w miniaturze niż wakacyjny kurort.

Spacerując po wąskich kamiennych uliczkach, co chwila trafiasz na małe galerie, lokalne butiki, klimatyczne knajpki i kościoły, które pamiętają czasy Wenecjan. Są też fragmenty murów miejskich, na które można wejść i spojrzeć na morze z góry. Tylko uwaga – latem bywa tu tłoczno, więc najlepiej przyjść rano albo wieczorem.

Co warto zobaczyć w Starej Budvie?
  • Cytadelę (bilet ok. 4–5 €) – z fajnym widokiem na dachy i zatokę.
  • Kościół św. Jana i kilka mniejszych świątyń – idealne na szybki przystanek w cieniu.
  • Malutki port jachtowy tuż przy murach – gdzie bogaci ludzie parkują swoje łódki.

sveti stefan hotel

Sveti Stefan – widok, który zna cały Instagram

Po porannym spacerze w Starej Budvie ruszyliśmy na południe, w stronę Sveti Stefan. To tylko około 15–20 minut jazdy samochodem, ale różnica w klimacie ogromna – tutaj zaczyna się luksus.

Choć kiedyś mieścił się tam luksusowy hotel Aman Resort, dziś wyspa jest zamknięta dla turystów. Ale spokojnie – najpiękniejsze i tak dzieje się na zewnątrz, bo widok na wysepkę to nadal jeden z najbardziej efektownych krajobrazów w całej Czarnogórze. Najlepsze zdjęcia zrobisz z punktu widokowego przy głównej drodze, tuż nad zatoczką (np. okolice Villa Slavica albo punkt panoramiczny na górze).

O Sveti Stefan i historii tego miejsca napisałam osobny, bardziej szczegółowy przewodnik tutaj.

Dzień 3 – Kotor – miasto, które wygląda jak scenografia z „Gry o Tron”

Trzeciego dnia wybraliśmy się do Kotoru – miasta, które łączy klimat średniowiecza z surowością gór i spokojem zatoki. Jeśli lubisz kręte, wąskie uliczki, kamienne domy i zapach kawy o poranku, to pokochasz to miejsce od razu.

kotor czarnogóra

Kotor leży w Boka Kotorska, czyli malowniczym fiordzie, który nie bez powodu nazywany jest "najdalej wysuniętym fiordem południa". Już sam dojazd serpentynami daje emocje!

Miasto wpisane jest na listę UNESCO i choć nie jest duże, to można się tam naprawdę zgubić (i to jest jego największy urok!). Przechadzając się uliczkami, co chwilę trafialiśmy na ukryte place, mini kawiarenki i zaułki, które wyglądały jak z filmowego planu.

kotor czarnogóra

W centrum znajduje się sporo kotów – dosłownie. Kotor to prawdziwa kocia stolica Czarnogóry. Sklepiki z magnesami z kotami, pomnik kota, a nawet muzeum kotów – serio, miłośnicy mruczków będą w niebie.

kotor twierdza

kotor twierdza

kotor twierdza

Wejście na twierdzę św. Jana – pot, zachwyt i najlepszy widok na Bokę Kotorska

Ale najważniejszy punkt dnia to wejście na twierdzę św. Jana. Jeśli jesteś fanem widoków „na wysokości” – to jest punkt obowiązkowy. Przygotuj się na około 1350 kamiennych schodów. Brzmi groźnie? No, trochę tak – ale widok z góry wynagradza wszystko. Widzisz całą zatokę, dachy Kotoru, góry i błękit wody, który mieni się jak w Photoshopie.

Bilet kosztuje 15 euro za osobę (stan na 2025 rok) i można go kupić przy wejściu. My weszliśmy wcześnie rano – około 8:30 – i to był strzał w dziesiątkę. Nie było jeszcze tłumów, a słońce dopiero zaczynało przygrzewać.

Tip: Zabierz ze sobą wodę, krem z filtrem, czapkę i dobre buty – niektóre stopnie są nierówne i śliskie. Spodziewaj się, że może też mocno wiać na górze. Na górze warto zostać chwilę dłużej – odpocząć, popatrzeć na panoramę i po prostu nacieszyć się tym momentem. To jeden z tych widoków, które na długo zostają w głowie.

perast czarnogóra

Dzień 4 – Perast i rejs po Zatoce Kotorskiej

Na zakończenie naszego czarnogórskiego wypadu zaplanowaliśmy coś wyjątkowego, ale już na totalnym luzie – żeby nacieszyć się klimatem i nie gonić z miejsca na miejsce. Padło na Perast, urocze miasteczko oddalone od Kotoru o jakieś 20 minut jazdy samochodem. Choć malutkie (ma niespełna 400 mieszkańców!), to absolutnie bajkowe.

Tu nie chodzi o „co zobaczyć” – chodzi o to, żeby tu być. Perast ma tylko jedną główną ulicę, ciągnącą się wzdłuż wybrzeża. Spacerując nią, mijasz eleganckie kamienice, zabytkowe kościółki i kilka nienachalnych restauracji z tarasami niemal wchodzącymi do morza. To miejsce, gdzie czas się zatrzymał, a Ty masz ochotę zatrzymać się razem z nim.

wyspa matki boskiej na skale Czarnogóra perast

wyspa matki boskiej na skale Czarnogóra perast

Rejs do Wyspy Matki Boskiej na Skale 

Jedną z największych atrakcji Perastu jest możliwość rejsu łódką na Wyspę Matki Boskiej na Skale (Gospa od Škrpjela). To sztuczna wysepka z barokowym kościołem o charakterystycznej niebieskiej kopule, którą widać już z brzegu.

Cena rejsu: 20 EUR za osobę z wypłynięciem z Kotoru.

Czas rejsu: dosłownie 40 minut w jedną stronę, ale wrażenia – bezcenne.

Na wyspie można wejść do środka kościoła i niewielkiego muzeum, ale największą frajdą jest po prostu rozejrzenie się wokół – 360 stopni widoków na góry, wodę i Perast w oddali. Uwaga – w sezonie bywa tłoczno, więc polecamy wybrać się tam rano lub przed zachodem słońca, kiedy wszystko robi się złote i spokojniejsze.

Roadtrip po Czarnogórze w 4 dni - podsumowanie

Plan ułożyliśmy w formie pętli, żeby nie robić kilometrów na darmo. Samochód wypożyczyliśmy na lotnisku w Podgoricy, więc stąd zaczynaliśmy i tu wracaliśmy.

Trasa wyglądała tak:

Podgorica ➡ Pavlova Strana ➡ Budva (nocleg) ➡ Sveti Stefan ➡ Kotor ➡ Dobrota (nocleg) ➡ Perast ➡ Podgorica

Dziennie pokonywaliśmy ok. 50–100 km, więc spokojnie dało się wszystko ogarnąć bez pośpiechu. Czarnogóra jest kompaktowa – to jej ogromny atut. Nie marnujesz dnia na jazdę, a zmieniasz klimat co kilka godzin.kotor

 

Podsumowanie – Czarnogóra w 4 dni 

Czarnogóra to jeden z tych krajów, które zaskakują już od pierwszego dnia. Mimo niewielkiej powierzchni, oferuje mnóstwo różnorodnych atrakcji – od klimatycznych starówek po spektakularne widoki na góry i zatoki. Ten czterodniowy plan zwiedzania pozwoli Ci zobaczyć najważniejsze perełki: Budvę, Kotor, Perast i kultowy Sveti Stefan.

Dzięki samochodowi możesz wygodnie poruszać się między miejscami i zatrzymywać tam, gdzie widoki zapierają dech. Warto jednak wcześniej dobrze zaplanować trasę i zarezerwować noclegi – zwłaszcza w sezonie letnim.

Czy Czarnogóra jest droga? Nie. W porównaniu do zachodniej Europy ceny są wciąż przystępne – zarówno jeśli chodzi o jedzenie, paliwo, jak i atrakcje.

Czarnogóra w 4 dni to świetny wybór dla każdego, kto szuka połączenia pięknych widoków, plaż, historii i spokoju. I choć na pewno nie zobaczysz wszystkiego, ten plan daje Ci solidną bazę i… apetyt na więcej.