hallstatt co zobaczyć

Co zobaczyć w Hallstatt - najpiękniejszym miasteczku w Austrii

Hallstatt to najbardziej znane miasteczko Austrii. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, stało się popularne na całym świecie, w szczególności wśród Azjatów. Chińczycy stworzyli u siebie nawet podróbkę miasteczka!

Gdzie leży Hallstatt?

Hallstatt leży w środkowo-zachodniej części Austrii w regionie słynącym z wydobycia sol – Salzkammergut. Miasteczko jest pięknie położone nad polodowcowym jeziorem, wśród stromych gór, po których pną się urocze drewniane domy mieszkańców. Położenie Hallstatt jest naprawdę spektakularne – leży nad Jeziorem Halsztackim, którego krajobraz przyrodniczo-kulturowy został wpisany na listę UNESCO. To jeden z najbardziej znanych alpejskich widoków, który przyciąga wielu turystów każdego roku. Najbliższym większym miastem w okolicy jest Salzburg, oddalony o około 73 kilometry.

Hallstatt w Chinach

Miasteczko Hallstatt tak spodobało się Chińczykom, że postanowili oni stworzyć swoje na wzór austriackiego. 2 czerwca 2012 r. w Huizhou miała miejsce inauguracja kopii austriackiej gminy. Jej budowa trwała rok i pochłonęła 940 mln dolarów. Miasteczko odwzorowano niemal 1:1 tyle że jest to lustrzane odbicie Hallstatt. Budynki są dokładnie takie same jak te w oryginalnym mieście. Patrząc na zdjęcia austriackiego i chińskiego Hallstatt obok siebie, ich kształty, fasady, a nawet kolory ścian są prawie identyczne. Chińskie Hallstatt miało być wabikiem dla bogatych Chińczyków, którym zaoferowano wille na pobliskich wzgórzach. Jak zareagowali na to Austriacy? Oczywiście nie  byli zachwyceni, tym bardziej, że…nikt ich o tym nawet nie poinformował!

Hallstatt w Krainie Lodu „Frozen” Disney’a

Austriackie miasteczko zauroczyło nie tylko Azjatów, ale również twórców bajek Disney’a. Hallstatt posłużyło za inspirację do fikcyjnego miasteczka Arendelle w kultowej bajce „Kraina lodu”. Po premierze bajki w 2013 roku, miasteczko zaczęło przeżywać prawdziwe oblężenie turystów. Stało się to uciążliwe dla mieszkańców do tego stopnia, że na ulicach możemy zobaczyć znaki z prośbą o uszanowanie prywatności mieszkańców.

Hallstatt – jak dojechać?

Jeśli podróż autem z Polski do Hallstatt nie jest dla Was, możecie polecieć samolotem do Wiednia linią Ryanair z Gdańska, Krakowa i Warszawy Modlin. Wiedeń od Hallstatt dzieli niecałe 300 kilometrów. Aby pokonać tę trasę musicie jechać dwoma pociągami, a potem autobusem. Pokonanie tej trasy zajmie Wam 4-5 godzin.

Samochodem do Hallstatt

Z Polski do Hallstatt najlepiej dojechać samochodem. Należy jednak pamiętać, aby poruszać się po austriackich drogach, trzeba wykupić winietę. Możecie ją kupić na stacjach benzynowych przy granicy lub przez internet. Polecam Wam jednak drugie rozwiązanie, bo nie wszystkie stacje mają winiety w sprzedaży – po co, więc narażać się na stres przed granicą. Na winiecie należy zaznaczyć datę wjazdu do Austrii i przykleić na przedniej szybie samochodu. Koszt 10-cio dniowej winiety to 60 zł (stan na 2022 rok). Możecie ją kupić tutaj https://winiety-online.pl/winiety-austria?gclid=Cj0KCQjw94WZBhDtARIsAKxWG-_YIn2WHX20AHB8kH64EE5wWjU8HDhOaF-llXJKw9U8o9_jFAaA5GgaAk1lEALw_wcB 

Hallstatt co zobaczyć

Gdzie zaparkować w Hallstatt?

Do samego miasteczka samochodem wjeżdżać mogą tylko mieszkańcy, a parkingi w w Hallstatt to prawdziwe utrapienie turystów. W sezonie, a nawet poza nim – pękają w szwach, a kierowcy bezradnie czasami jeżdżą kilka razy tam i z powrotem w poszukiwaniu wolnego miejsca. Najlepiej przyjechać tu z samego rana, jeszcze przed godziną 8.00-9.00. Auto należy zostawić na przydrożnym parkingu przed miasteczkiem, jadąc od strony Bad Goisern lub na parkingu po drugiej stronie miasteczka. Godzina parkowania to wydatek €3-3.5 lub €8 za cały dzień.

Hallstatt zwiedzanie

Hallstatt zwiedzanie

Miasteczko jest naprawdę niewielkie, więc 2-3 godziny powinny być wystarczające, gdy odwiedzicie je przejazdem. Później polecam Wam objazd brzegiem jeziora i podziwianie Hallstatt z drugiej strony.

Co robić w Hallstatt?

Austriackie miasteczko samo w sobie jest już atrakcją i poza spacerem nie ma tu zbyt wiele do zwiedzania. Możecie wybrać się do kopalni soli lub odwiedzić kaplicę czaszek. Na koniec znajdźcie łódkę i wypłyńcie w rejs po jeziorze, aby podziwiać Hallstatt od strony wody. Poniżej przygotowałam spis 8 rzeczy, które warto zrobić w Hallstatt. Dzięki tej liście będziecie wiedzieć, co zobaczyć w Hallstatt.

8 rzeczy, które musisz zrobić w Hallstatt

Zrobić zdjęcie panoramy miasteczka

Punkt, z którego obejmiesz aparatem miasteczko w całej okazałości znajdziesz za miasteczkiem. Aby tam dotrzeć, należy iść wzdłuż jeziora aż na koniec miasteczka do miejsca, w którym kończą się zabudowania, a Hallstatt odsłania się w całości. Miasteczko, zamieszkuje około 700 osób, a rocznie odwiedza je ponad milion turystów. I niemal każdy zabiera ze sobą to pamiątkowe zdjęcie.

hallstatt atrakcje

hallstatt atrakcje

Zobaczyć Kościół Ewangelicki

To kościół, który jako pierwszy rzuca się w oczy, gdy ogląda się panoramę miasteczka. Ten neogotycki kościół protestancki zbudowany został w 1785 roku jako dom modlitewny. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.evangelish-hallstatt-obertraun.at

samochodem do hallstatt

samochodem do hallstatt

Odwiedzić Kaplicę Czaszek Ossarium

Ossarium w Hallstatt utworzono już w XII wieku. Miejsce to zostało stworzone, ponieważ cmentarz w miasteczku (zresztą jak i samo miasteczko) był bardzo mały i wciąż brakowało na nim miejsca. Stąd też po upływie 10-15 lat od pochowania, grób otwierano ponownie, aby wyjąć z niego kości. Zostawiano tylko czaszkę, którą oczyszczano, wybielano i malowano, po czym trafiała do Ossarium. Ostatnia czaszka została tutaj umieszczona w 1995 roku. Dzisiaj zaprzestano ,,tej tradycji”, ponieważ zwiększył się odsetek kremacji. Znajduje się tutaj 1200 czaszek, z czego 610 jest pomalowanych, uporządkowanych według rodzin i opisanych datą śmierci. 

Zwiedzić najstarszą na świecie kopalnię soli The Salzwelten i punkt widokowy na Hallstatt

Początki wydobycia soli na tym obszarze sięgają epoki żelaza! Sól wydobywano tutaj już siedem tysięcy lat temu. Już w tak odległych czasach ludzie rzeźbili setki kilometrów tuneli w głąb góry w poszukiwaniu „białego złota”. Legendarna kopalnia mieści się na szczycie wzgórza. Kopalnia ta wzbogaciła Hallstatt – i Habsburgów, którzy byli właścicielami tych terenów –  już wieki temu. Sól wydobywano i transportowano zarówno nad Bałtyk, jak i nad Morze Śródziemne zbijając na niej krocie.

Można tutaj dotrzeć pieszym szlakiem albo wjechać kolejką (ok. €16 w obie strony). Wjazd kolejką, która kursuje co 15 minut trwa kilka minut, natomiast wejście piechotą na wzgórze zajmuje ponad godzinę. Na szczycie znajdziecie także niesamowity wysunięty punkt widokowy skywalk Welterbeblick.

Zwiedzanie kopalni nie należy do najtańszych i kosztuje €30 za osobę, dzieci zapłacą połowę mniej. Po zakupieniu biletów w wielkiej szatni dostaje się biały strój w swoim rozmiarze, który zakłada się aby ochronić nasze codzienne ubranie. Oprowadzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem. Po wędrówce tunelami zjeżdża się ślizgawką o długości 64 metrów , która kiedyś służyła górnikom do szybkiego przemieszczania się po kopalni.

Przydatne linki:

co zobaczyć w hallstatt

co zobaczyć w hallstatt

Hallstatt zwiedzanie

Udać się w rejs po jeziorze

Podziwianie Hallstatt od strony jeziora to super przeżycie! Możecie to zrobić prywatną łódką, jak i statkiem wycieczkowym. Wypożyczalnie łódek działają zazwyczaj od połowy maja. Istnieje jeszcze jeden sposób na zobaczenie miasteczka od strony wody – rejs statkiem kursującym na drugą stronę jeziora, do stacji kolejowej. Rozkład znajdziecie w przystani przy kościele i na stronie www.hallstattschiffahrt.at

hallstatt atrakcje

Zwiedzić historyczny rynek Hallstatt

Układ Rynku w Hallstatt sięga XIV wieku. Po prawej stronie znajdują się wyłącznie domy prywatne, zaś budynki po lewej stronie są własnością gminy Hallstatt. Kolumna Trójcy Świętej na środku placu została ufundowana w połowie XVIII wieku przez małżeństwo zajmujące się wydobyciem soli w Hallstatt. Kolumny morowe nazywane także kolumnami Trójcy Świętej to pomniki upamiętniające czasy dżumy i zostały wzniesione na cześć zakończenia zarazy. 

hallstatt atrakcje

Hallstatt gdzie zaparkować

Hallstatt gdzie zaparkować

hallstatt gdzie spać

Spacerować uliczkami miasteczka

W miasteczku trudno zgubić się w gąszczu ulic, bo jest naprawdę niewielkie. Warto jednak przespacerować się uliczkami i zajrzeć w urocze zaułki Hallstatt. Polecam Ci odnalezienie mostku i wodospadu i pieszą wspinaczkę pomiędzy drewnianymi domami, aż na sam szczyt.

co zobaczyć w Hallstatt

co zobaczyć w Hallstatt

Odwiedzić Muzeum Światowego Dziedzictwa

W Muzeum poznacie historię Hallstatt od epoki kamienia do współczesności. To interaktywne muzeum, które przedstawia historię w formie różnych stacji. 

Hallstatt – gdzie spać?

Miasteczko nie dysponuje wieloma miejscami noclegowymi, toteż te, które są mają wysokie ceny. I oczywiście nie będziecie mogli tam wjechać autem, bo ten przywilej zarezerwowany jest tylko dla mieszkańców. Jeśli planujecie odwiedzić Hallstatt poza sezonem, lepiej poszukacie noclegu w okolicy. Dobrym miejscem na nocleg w okolicach Hallstatt jest Bad Ischl albo leżące po drugiej stronie jeziora Obertraun.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.