Wenecja co zobaczyć

Wenecja - co zobaczyć?

Czego dowiesz się w tym wpisie?

Wenecja to bez wątpienia jedno z najbardziej romantycznych i wyjątkowych miast we Włoszech. Została wybudowana na konstrukcji z drewnianych pali, wbitych w muliste podłoże Laguny Weneckiej. Ponad 500 mostów przecina tutaj 177 kanałów, które łączą ze sobą niewielkie wyspy. Miasto odwiedza 18 milionów turystów rocznie, średnio 50 tys. dziennie. I wcale mnie to nie dziwi, bo Wenecja jest przepiękna i jedyna w swoim rodzaju. Przygotowałam dla Was przewodnik po Wenecji, w którym znajdziecie najważniejsze informacje. 

Miasto dla turystów

Warto już teraz rozważyć odwiedzenie Wenecji, dopóki można jeszcze tutaj spotkać prawdziwych mieszkańców. Liczba ludności w mieście zmniejszyła się ze 120 tys. do 55 tys. w ciągu ostatnich 50 lat. Wenecjanie skarżą się na coraz wyższe koszty życia w mieście oraz uciążliwe tłumy turystów. Niektórzy eksperci uważają, że do 2030 roku Wenecja może być już tylko miastem-duchem, do którego przyjeżdżają tylko turyści. 

jak dolecieć do Wenecji

Jak dolecieć do Wenecji?

Z Polski do Wenecji można dolecieć:

  • Linią lotniczą Wizzair z Warszawy z lotniska Chopina
  • Linią lotniczą Ryanair z Gdańska, Katowic, Poznania, Warszawy Modlin i Wrocławia

W Wenecji ląduje się na jednym z dwóch lotnisk

  • Międzynarodowe lotnisko Marco Polo (12 km od Wenecji)
  • Lotnisko tanich linii lotniczych Treviso Sant’Angelo (40 km od Wenecji) 

Niech Was jednak nie zmylą te nazwy, bo na przykład Ryanair lecący z Gdańska ląduje na lotnisku Marco Polo. Przed zakupem biletów, zawsze upewnijcie się, na którym lotnisku będziecie lądować.

Jak dojechać z lotniska do centrum Wenecji?

Jak dojechać z lotniska Marco Polo do centrum Wenecji?

Tramwajem wodnym (vaporetto)

Lotnisko Marco Polo wraz z okolicznymi wysepkami (Murano, Burano, Lido) obsługują tramwaje wodne linii: czerwonej, niebieskiej i pomarańczowej. Usługę świadczy przewoźnik Alilaguna. Bilety można kupić w hali przylotów, w automatach biletowych, w kasie obok przystanku lub na pokładzie tramwaju. Vaporetto dopływają do następujących miejsc: San Marco, Ponte Rialto, Fondamenta Nuove, Le Guglie. Czas rejsu do Placu św. Marka to 1 h 12 min., do Ponte Rialto – 57 min., Guglie – 42 min., a do Lido – 58 min. 

Autobusem

Do centrum Wenecji dojedziesz dwoma liniami autobusowymi ATVO i ACTV. Czas dojazdu to około 25-30 min. 

  • Linia miejska ACTV nr 5 – AeroBus, trasa Marco Polo – Wenecja, bilet kosztuje €10. Za bilet w dwie strony zapłacisz €18 za osobę. Bilety i rozkład jazdy sprawdzisz tutaj  https://www.veneziaunica.it/en/e-commerce/services
  • Linia ATVO nr 35 – Wenecja Express, bilet kosztuje €10. Bilety i rozkład jazdy sprawdzisz tutaj https://www.atvo.it/

Jak dojechać z lotniska Treviso do centrum Wenecji?

Autobusem
Do centrum Wenecji dojedziesz dwoma liniami autobusowymi ATVO i ACTV. 

  • Linie ATVO (Treviso Airport Bus Express) łączą lotnisko z Wenecją. Rozkład dopasowany jest do przylotów i odlotów samolotów. Czas przejazdu w jedną stronę to około 70 min. Bilet kosztuje €12. Bilet w obie strony to koszt €22. Bilety kupisz tutaj https://www.atvo.it/ 

Autobusem i pociągiem

Na dworzec Treviso musisz udać się autobusem Treviso Airlink ub linią 6 (MOM). 

Treviso Airlink łączy lotnisko z dworcem kolejowym w Treviso. Kursy odbywają się co 30 minut. Możesz też kupić łączony bilet na autobus i pociąg w cenie €7.70 bezpośrednio na stronie internetowej www.trenitalia.it, Ustaw lotnisko w Treviso jako stację odjazdu i dworzec Santa Lucia w Wenecji jako miejsce docelowe. 

MOM(Mobilità di Marca) – linia 6.
Warto kupić bilet w kasie biletowej na dworcu lub w kiosku nieopodal przystanku, który kosztuje €1.5. Za ten sam bilet u kierowcy autobusu zapłacisz €3. 

Z dworca w Treviso do Wenecji pociągi kursują z dużą częstotliwością. To najlepsza forma transportu, jeśli chcesz nocować w Mestre lub w Wenecji. Przejazd trwa od 30 do 40 min. Bilet na pociąg kosztuje €3.70. dojechać do Wenecji linią MOM 6, a pociąg kosztuje €5.20. 

Pamiętaj, aby wysiąść na stacji Venezia Santa Lucia!

Jak dojechać do Wenecji autem?

Z Polski do Wenecji możesz też dojechać autem. Pamiętaj jednak, że w mieście nie ma ruchu drogowego i można się poruszać tylko drogą morską. Jadąc z Polski autem najlepiej zostawić je na strzeżonym parkingu w Mestre – miejscowości przed Wenecją. To najtańsza opcja. Możesz też wjechać do Wenecji, ale auto i tak będziesz musiał zostawić na parkingu za mostem, a tam ceny za dobę są zdecydowanie wyższe.

Gdzie zaparkować w Wenecji?

Polecam Ci Parking w Mestre Venice City Park. Znajduje się on kawałek od głównej ulicy prowadzącej do Wenecji i blisko mieści się też przystanek autobusowy, gdzie złapiesz autobus do Wenecji i za około 5 min. będziesz na miejscu. Parking jest strzeżony i kosztuje €5.50 za dzień. Miejsce możesz zarezerwować pod tym linkiem www.venicecitypark.com 

Gdzie nocować w Wenecji?

Jeśli wybierasz się na 2-3 dni do Wenecji, warto znaleźć nocleg w dzielnicy San Marco. Wszędzie będzie blisko, więc zaoszczędzisz czas na dojazd czy dojście do najciekawszych atrakcji. 

Hotel Noemi Venezia

Przyjemny hotel w „weneckim stylu” w przystępnej cenie. Znajduje się zaledwie kilka kroków od Placu Św. Marka, więc nie można sobie wybrać lepszej lokalizacji. Jeszcze przed śniadaniem będziesz mógł przespacerować się na plac lub przystań gondoli i zobaczyć, jak wygląda bez tłumu turystów. A wygląda przepięknie!

Hotel Do Pozzi

Hotel Do Pozzi mieści się zaraz przy handlowej ulicy Calle Larga XXII Marzo. Znajdują się tu takie marki, jak Chanel, Dolce Gabbana, YSL. Stąd także jest bardzo blisko do placu Św. Marka i przystani gondoli. Jeśli trafi Ci się pokój od strony ulicy, w nocy może być trochę głośno, ale po zamknięciu zabytkowych okiennic powinno dać się wyspać. Na wszelki wypadek możesz zabrać zatyczki do uszu. Hotel oferuje bardzo dobre śniadania kontynentalne, również z wersją bezglutenową.

Venicegreen Agriresort

Klimatyczna agroturystyka bardzo blisko lotniska (ok. 1.5 km) Marco Polo. To świetna opcja, gdy przylatujesz w nocy. Lepiej zabookować nocleg przy lotnisku i rano kolejnego dnia dopiero wyruszyć na zwiedzanie Wenecji. Nocleg oferuje dobre kontynentalne śniadania.

gdzie nocować w Wenecji
Okolica i ogrody Venicegreen Agriresort

gdzie nocować w Wenecji

Jak zwiedzać Wenecję?

Wenecję podzielono na 6 dzielnic: Cannaregio, San Marco i Castello, San Polo, Santa Croce, Dorsoduro. Każda jest inna i piękna, ale zaglądając do Wenecji na jeden czy dwa dni polecam Ci skupić się na dzielnicy San Marco i najbliższej okolicy. Po mieście można poruszać się na piechotę lub skorzystać z transportu wodnego. Najlepiej wypróbować obydwa sposoby i spojrzeć na miasto z dwóch różnych perspektyw. 

Rejs tramwajem wodnym vaporetto

To ciekawa opcja, jeśli chcesz odwiedzić oddalone od siebie punkty lub po prostu zobaczyć Wenecję z wody. Bilet normalny na tramwaj wodny kosztuje €7.5 (można go kupić w budce naprzeciwko wyjścia z dworca kolejowego) i upoważnia do pływania przez 90 min. Bilet należy skasować przed wejściem do łodzi. W ramach jednego biletu można zmieniać wodne tramwaje oraz wsiadać i wysiadać na różnych przystankach. Ważne, aby zmieścić się w czasie. Bilet 24-godzinny kosztuje €21 i warto go kupić, jeśli planujesz odwiedzić wyspy Burano, Murano lub Torcello. Bilet 48-godzinny to koszt €30. 

Bilety można kupić tutaj https://www.veneziaunica.it/en/e-commerce/services 

Taksówka wodna w Wenecji

Ceny taksówek ustalane są indywidualnie i nie należą do najtańszych. Na przykład koszt rejsu z dworca kolejowego na plac św. Marka to około €60. Jeśli marzy Ci się rej luksusową drewnianą łodzią-taksówką skorzystaj z oferty firmy Venice Limusine. 

rejs gondolą w Wenecji

Rejs gondolą

Gondole to chyba najbardziej rozpoznawalny symbol Wenecji. Te tradycyjne łodzie używane są od ponad dziesięciu wieków! Każda z nich wykonana jest z 8 różnych gatunków drewna, a każda część jest symbolem jakiejś części Wenecji. Przykładowo przednia część reprezentuje sześć stref miejskich, tylna część to wyspa Giudecca, a środkowa to most Rialto.

Jeśli chcesz przeżyć romantyczną przygodę, polecam rejs gondolą. Warto w nią wsiąść w okolicach Canale Grande i popłynąć w stronę Mostu Westchnień. Wenecjanie wierzą, że pocałunek pod Mostem o zachodzie słońca przynosi kochankom szczęście w miłości i pomaga przezwyciężyć wszystkie trudności. 

Ile kosztuje rejs gondolą w Wenecji?

Koszt wynajęcia gondoli to €80 ( w godzinach 9:00-19:00) za 30-minutowy rejs i €100 za 35-minutowy rejs po godzinie 19.00. Jest to cena, którą zapłacimy w każdej firmie gondolierskiej, niezależnie od miejsca, w którym wsiądziemy oraz niezależnie od tego, ile osób będzie płynąć gondolą. Cena i długość rejsu regulowana jest odgórnie przez miasto, więc nie ma możliwości negocjacji. Każda gondola ma taki sam wymiar, może pomieścić maksymalnie 6 osób.

TIP! Jeśli marzy Ci się rejs gondolą, ale cena za rejs przekracza Twój budżet – zbierz grupę maksymalnie 6 osób i podzielcie się kosztami.

Jeśli wybierasz się do Wenecji i chciałbyś zobaczyć ją z poziomu wody alternatywnym dla gondoli i dużo tańszym rozwiązaniem będzie przepłynięcie się tramwajem wodnym po Wielkim Kanale. Jednodniowy bilet na wszystkie tramwaje wodne kosztuje 20.


Ciekawostka

Zastanawiałeś się kiedyś, ile wynoszą zarobki gondoliera? Myślę, że takich kwot się nie spodziewałeś, bo gondolierzy zarabiają rocznie od €50 tys. do nawet €100 tys. rocznie! Nieźle, co? Przyznajcie się, kto właśnie pomyślał o tym, żeby rzucić robotę i zostać gondolierem? 

To jednak nie takie proste, bo rocznie przyznawane są tylko 3-4 licencje na gondolierów. Obecnie w Wenecji jest tylko około 400 gondolierów, w porównaniu z około 10 tys. w XVI wieku. Gondolier to tradycyjnie zawód zarezerwowany dla mężczyzn, jednak w 2010 roku egzamin na gondoliera zdała pierwsza w historii kobieta – 24-letnia wówczas Giorgia Boscolo. Wśród gondolierów jest tylko jeden obcokrajowiec, Polak – Jakub Rekwirowicz, który w zawodzie pracuje od 1999 roku.

Karnawał w Wenecji

Karnawał tradycyjnie trwał od 26 grudnia do środy popielcowej. Świętowania karnawału w Wenecji zaprzestano na prawie 200 lat – pierwszy karnawał od czasu podboju Republiki przez Napoleona w 1797 roku miał miejsce dopiero w roku 1979. Noszenie masek podczas karnawału pozwalało zachować anonimowość, wyrównywało podziały społeczne, pozwalało na swobodne wyrażanie swojej opinii, szydzenie z władz i rozwiązłość. W 1608 roku zakazano używania masek poza okresem karnawału. Tradycja wytwarzania masek w Wenecji została zapomniana. Pierwsi zajmujący się tym rzemieślnicy zaczęli robić to w latach 70. XX wieku, czerpiąc wiedzę ze źródeł historycznych, rysunków oraz analizy istniejących jeszcze masek.

Sklepy z maskami

Spacerując uliczkami Wenecji można natknąć się na sklepy (i pracownie) z oryginalnymi weneckimi maskami oraz strojami. Są one koszmarnie drogie, ale przepiękne. W tym sklepie zakupy robiły największe gwiazdy. 

Weneckie maski wytwarzane są ręcznie z papieru mâché. Cena takiej maski to zazwyczaj €15-100. Sprzedawane na straganach chińskie maski wykonane są z plastiku, przez co jakość wykonania odbiega od oryginałów. Najtańsze plastikowe maski można kupić już za €3-4. Jeśli będziecie mieli szczęście, możecie zajrzeć do pracowni i obserwować, jak tworzona jest wenecka maska. 


Ciekawostka

Jak znaleźć adres w Wenecji? Domy w Wenecji są ponumerowane według dzielnic, a nie ulic, co utrudnia znalezienie adresów. Zasadą jest szukanie pomnika, sklepu lub punktu orientacyjnego w bliskim sąsiedztwie.

Wenecja co zobaczyć w 1 dzień?

Jeden dzień to niezbyt wiele czasu, aby poznać wszystkie uroki Wenecji, ale to zawsze coś! Polecam Ci od razu udać się tramwajem wodnym do najpopularniejszych miejsc, czyli na Plac Św. Marka i stamtąd zacząć zwiedzanie. Jeśli będziesz zwiedzać pieszo – idąc z dworca autobusowego Piazzale Roma, to najpierw kieruj się na Most Ponte Rialto, a następnie na Plac Św. Marka.

Plac św. Marka

Elegancki plac św. Marka to tętniące życiem serce Wenecji, nazwany przez Napoleona „najpiękniejszym salonem Europy”. Przy placu znajdują się największe weneckie atrakcje – Bazylika św. Marka, Pałac Dożów (władców Wenecji) oraz okazałe budynki otaczające plac – Prokuracja (siedziba prokuratorów), Ala Napoleonica czy Wieża Zegarowa. Nad placem góruje mierząca 98,6 m dzwonnica św. Marka (Campanile di San Marco), która jest najwyższym punktem widokowym w mieście. Dzwonnica otwarta jest codziennie od godziny 9:00 (wiosną i latem do godziny 19:00, jesienią i zimą do 15:45), a cena biletu to €4 lub 8 (ulgowy, normalny).

Bazylika Św. Marka

To jedna z najpiękniejszych bizantyjskich budowli na świecie, ozdobiona pięcioma kopułami, licznymi freskami i ręcznymi malowidłami. Wejście do Bazyliki jest darmowe, ale kolejki bywają kosmiczne. Odwiedzający ustawiają się już przed godziną otwarcia. Kolejkę można ominąć wykupując przez internet bilet w cenie €3.  

Cafe Florian

Na placu św. Marka działa druga najstarsza kawiarnia świata, otwarta w 1720 roku Caffè Florian. Jej wnętrze uchodzi za prawdziwe dzieło sztuki, a lokal jest jednym z najdroższych w mieście. Tu napijesz się najlepszej kawy w dodatku przy dźwiękach fortepianu na żywo. 


Coperto

Pamiętaj, że w Wenecji siadając przy stoliku od razu naliczane jest coperto w wysokości €2-5. To samo cappuccino przy stoliku będzie kosztować €3, a wypite przy barze €1.5.

Pałac Dożów

Gotycka siedziba władców i rządu Wenecji. Bilet wstępu kosztuje €26 za osobę.


TIP!  W Wenecji jest wiele miejsc, w których nie można jeść na świeżym powietrzu – zabronione jest spożywanie posiłków m.in. na placu św. Marka czy przy molo w pobliżu Pałacu Dożów. Za złamanie tych przepisów grozi mandat w wysokości €500.

Przystań gondoli

Przy pałacu Dożów znajduje się przystań z gondolami. To jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Wenecji. Pięknie jest tu zarówno o świcie, jak i o zachodzie słońca. 

wenecja przystań gondoli

Wyspa San Giorgo

Wyspa na morzu, którą stąd dostrzeżesz to San Giorgo, na której mieści się kościół San Giorgio Maggiore. Można do niego dopłynąć wodnym tramwajem vaporetto lub wodną, prywatną taksówką.

rejs gondolą w Wenecji

Hotel Danieli

Luksusowy hotel, w którym kręcono film „Turysta” z Angeliną Jolie i Johnnym Deppem w rolach głównych. Znajduje się tutaj restauracja na dachu z obłędnym widokiem na Wenecję. Możesz wybrać się do niej na ekskluzywną, romantyczną kolację, ale uprzedzam, że ceny nie należą do najniższych. To idealne miejsce na oświadczyny czy świętowanie rocznicy. 

Most Westchnień

Most był krótkim przejściem dla skazańców, łączącym salę Trybunału Kryminalnego, w której wydawano ostateczne wyroki z więzieniem i salą tortur. Był ostatnim miejscem, w którym więźniowie przez maleńkie, ażurowe okienko żegnali się ze światem. Kara śmierci na szczęście była rzadkością, więc naprawdę niewielu więźniów ostatni raz spoglądało na świat przez te okna.


Według Wenecjan całowanie się pod Mostem Westchnień o zachodzie słońca ma sprawić, że miłość kochanków będzie trwała wiecznie.


Most Rialto

Łączący dzielnice San Marco i San Polo, Most Rialto to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Wenecji. Od czasu powstania w 1591 roku, aż do 1854, kiedy otwarto Most Dobroczynności (Ponte della Carità) był jedynym mostem na Wielkim Kanale. Mierzy 48 metrów długości i 22 metry szerokości, jest wsparty na łuku, który z kolei wspiera się na 6 tysiącach dębowych pali. Był wielokrotnie przebudowywany i odbudowywany ze względu na znacznie zniszczenie konstrukcji. Początkowo był prowizorycznym mostem ułożonym na barkach. Kolejna drewniana konstrukcja została zbudowana na palach, jednak uległa zawaleniu i była odbudowywana co najmniej trzy razy. W XVI wieku zdecydowano o budowie kamiennego mostu.


TIP! Na moście zawsze jest mnóstwo ludzi. Uważaj na kieszonkowców i trzymaj torbę i plecak blisko siebie!

Wenecja co zobaczyć w 2 dni?

Wenecja to idealny kierunek na krótki wyjazd. 2-3 dni wystarczą, aby zobaczyć najciekawsze miejsca i poczuć klimat tego niesamowitego miasta. Jeśli masz więcej czasu, możesz zajrzeć na sąsiadujące z Wenecją wyspy – Murano i Burano.

Libreria Aqua Alta

To najbardziej znana księgarnia w Wenecji. Oprócz książek znajdziecie tutaj coś jeszcze… KOTY! Tak! Mieszkają tutaj i często  śpią na książkach. Schody do zdjęć zrobiono z książek zniszczonych przez powódź.

Taras widokowy Fondaco dei Tedeschi

Taras widokowy na dachu starej poczty, w której dzisiaj mieści się luksusowe centrum handlowe. To najpiękniejsze miejsce do podziwiania zachodu słońca w Wenecji. Budynek znajduje się tuż przy moście Rialto. Wejście na taras jest bezpłatne, ale należy wcześniej zrobić rezerwację na stronie https://www.dfs.com/t-fondaco/rooftop-terrace-booking/booking/terrace_venice_it.html. Grupy kilkudziesięciu osób wpuszczane są na taras co 15 minut. Ostatnie wejście jest o godzinie 19.15.

Aby dotrzeć na taras, należy wjechać na samą górę ruchomymi schodami lub windą. Do drodze, w galerii znajdziecie torebki, buty i ubrania luksusowych marek, a także słodycze i kosmetyki.

Wenecja z lotu ptaka

Klatka schodowa Scala Contarini del Bobolo

Najbardziej rozpoznawalna klatka schodowa. Zbudowana w formie spirali, z której rozpościera się widok na całe miasto. Można ją zwiedzać z przewodnikiem lub na własną rękę. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje €7.

Klatka schodowa Scala Contarini del Bobolo

Salizzada Pio X

Handlowa ulica, na której znajdziesz wiele znanych marek, jak Hard Rock czy Oysho. 

Salizzada Pio X

Calle Larga XXII Marzo

Handlowa ulica z luksusowymi markami, jak Dolce & Gabbana, Chanel czy YSL.

Arsenale

Wielka stocznia, w której budowano statki handlowe i okręty wojenne, które uczestniczyły w krucjatach oraz wyprawach mających na celu zdobycie nowych terenów. W szczytowym okresie pracowało tu 16 tysięcy robotników, czyniąc to miejsce największym przemysłowym ośrodkiem przedindustrialnego świata.

Wejście na teren Arsenału nie jest możliwe, możesz jednak udać się do punktu, który jest swego rodzaju bramą do Arsenału i stanąć na niewielkim Ponte de l’Arsenal o del Paradiso. Jest to dość spokojne miejsce, nie trafia tu zbyt wielu turystów.

Arsenale został pokazany w filmie Turysta z 2010 roku z Angeliną Jolie i Johnnym Deppem w rolach głównych. W filmie miejsce to zagrało główną siedzibę FBI. Turysta to film, który świetnie oddaje klimat miasta, więc koniecznie obejrzyj go przed wizytą w Wenecji.

Ciekawostka 

Z powodu braku możliwości używania samochodów, nawet kurierzy korzystają w Wenecji z łodzi. Samochody dojeżdżają do północnej części miasta – Tronchetto, gdzie następnie przesyłki przepakowywane są do łodzi.

Most Ponte dell’ Accademia

Drewniany most, z którego roztacza się niesamowity widok na kanał i kościół Chiesa di Santa Maria della Salute.

Most Ponte dell’ Accademia

Gdzie zjeść?

Pizzeria Rosso Pomodoro 

Jeśli masz ochotę na włoską pizzę w okolicy Placu Św. Marka, możesz zajrzeć do tej pizzerii. 

Pasta & Pasta

Makaron na wynos w niskiej cenie.

Lodziarnia Suso

Najlepsza lodziarnia w Wenecji! Za każdym razem ustawiają się do niej kolejki. Blisko znajduje się most z pięknym widokiem na wenecki kanał, gdzie warto sfotografować lody.

Najlepsze lody w Wenecji

 

Aperol

W latach 50′ XX wieku w Wenecji wymyślono Aperol Spritz. Drink, który w większości regionów Włoch podawany jest z plasterkiem pomarańczy, w Wenecji często serwowany jest z zieloną oliwką. Na Placu Świętego Marka pobito rekord Guiness’a, kiedy 2300 osób wzniosło toast przy użyciu Aperol Spritz. Rekord ustanowiono 29 czerwca 2012 roku. Koniecznie spróbuj Aperola będąc we Włoszech!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.