Amsterdam - co warto zwiedzić?

Czego dowiesz się w tym wpisie?

Amsterdam, często określany mianem “Północnej Wenecji”, to miejsce o niezwykłym uroku, które przyciąga podróżników z różnych zakątków świata. Jego malownicze kanały, które tworzą labirynt przecinający miasto, wraz z ponad 1500 mostami, nadają mu niepowtarzalny charakter.

W dzisiejszym wpisie na bloga przeniesiemy się do serca Holandii, aby poznać najbardziej fascynujące atrakcje tego niezwykłego miejsca. Od malowniczych kanałów i urokliwych mostów po muzea pełne arcydzieł sztuki – Amsterdam to prawdziwy raj dla miłośników podróży. Polecam Ci też przeczytać poprzedni wpis na blogu Amsterdam – Co musisz wiedzieć przed wyjazdem? To co, gotowi na odkrywanie zakątków Amsterdamu? Zapnijcie pasy, bo czeka nas podróż po najciekawszych atrakcjach Amsterdamskiego krajobrazu!

Amsterdam

Vondelpark – największy park Amsterdamu

Vondelpark to największy park miejski w Amsterdamie i zdecydowanie najbardziej znany park w Holandii. To publiczny park miejski o wielkości 47 hektarów.Park odwiedza rocznie około 10 milionów osób! W pobliżu parku znajdziecie Rijksmuseum, Stedelijk Museum i Muzeum Van Gogha.

Roemer Visscherstaat

Roemer Visscherstraat to jedna z najpopularniejszych ulic w Amsterdamie ze względu na swoje malownicze piękno. Ulica ta jest wyłożona historycznymi, odrestaurowanymi budynkami, które dodają jej staroświeckiego uroku. Znajduje się tutaj Hotel Roemer, butikowy hotel usytuowany w dwóch historycznych rezydencjach z XVIII wieku. Roemer Visscherstraat jest położona między parkiem Vondelpark a Leidseplein, w dzielnicy Amsterdam Zuid.

Coffee Shopy w Amsterdamie

“Coffeeshop” w Amsterdamie to miejsce, gdzie legalnie można nabyć i konsumować marihuanę. W Amsterdamie znajdziemy 160 takich punktów, które są rozlokowane w całym mieście, a najwięcej z nich mieści się w dzielnicy czerwonych latarni. Każdy z coffeeshopów ma swój własny, niepowtarzalny charakter, a niektóre z nich są bardziej ukierunkowane na lokalnych mieszkańców, podczas gdy inne są bardziej przystosowane do turystów.

Coffeeshopy w Amsterdamie nie służą wyłącznie do konsumpcji marihuany. Są to autentyczne miejsca spotkań, gdzie można nawiązać nowe znajomości, spędzić przyjemnie czas z przyjaciółmi, oglądać telewizję, grać w szachy czy karty.

Ważne jest, aby pamiętać o pewnych zasadach obowiązujących w coffeeshopach w Amsterdamie. Musisz mieć ukończone 18 lat (w niektórych miejscach 21 lat) i zawsze mieć przy sobie dowód tożsamości. Możesz nabyć maksymalnie 5 gramów marihuany dziennie. Alkohol i papierosy są zabronione w większości coffeeshopów, a konsumpcja twardych narkotyków jest surowo zakazana.

Grachtengodel – zabytkowa dzielnica Amsterdamu

Dzielnica Kanałów położona w centrum Amsterdamu. Wpisana na listę UNESCO w 2010 roku. Składa się z czterech głównych kanałów: Singel, Herengracht (Kanał Dżentelmenów), Keizersgracht (Kanał Cesarzy) i Prinsengracht (Kanał Książąt). Zbudowana została podczas Złotego Wieku Amsterdamu w XVII wieku.

Amsterdam

Bloemenmarket – Amsterdam pełen kwiatów

Bloemenmarkt to jedyny na świecie pływający targ kwiatowy. Założony został w 1862 roku i znajduje się na kanale Singel między Muntplein, a Koningsplein, nieopodal Dam Square. 

Na lekko kołyszących się platformach odkryjesz cebulki tulipanów, amarylisów i innych kwiatów w różnorodnych odmianach. Kupisz je w opakowaniach różnej wielkości oraz pojedynczo na sztuki. Wybór jest ogromny! Poza cebulkami znajdziesz także setki, jak nie tysiące przepięknych magnesów na lodówkę. Pływający targ kwiatowy to idealne miejsce na poszukiwania pamiątek. Pływający targ kwiatowy w Amsterdamie jest otwarty od poniedziałku do soboty w godzinach 09:00 – 17:00.

Heineken Experience

Heineken Experience to miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, a browar zamienia się w centrum edukacyjne. Jest to miejsce poświęcone Heinekenowi, holenderskiemu piwu typu pilsner, które jest dystrybuowane na całym świecie.

Znajduje się pod adresem Stadhouderskade 78

Ceny biletów na grudzień 2023:
Dorośli: około 21 euro
Dzieci w wieku 12-17 lat: około 15 euro
Dzieci poniżej 12 roku życia: wstęp wolny

Muzeum zostało podzielone na sekcje – zaczynamy od historycznej, następnie poznajemy proces warzenia i produkcji piwa, a później czekają na nas interaktywne wystawy i nowoczesne pomieszczenia. Bilety kupisz na oficjalnej stronie https://www.heinekenexperience.com/en/discover-our-tours/ 

Albert Cuyp Markt

Albert Cuyp Markt to miejsce, gdzie uliczne handlowanie nabiera nowego wymiaru w sercu Amsterdamu. Z ponad 300 stoiskami, targ ten jest prawdziwym skarbem, oferującym szeroki wybór produktów. Można tu znaleźć świeże owoce, warzywa, sery, ryby i przyprawy, a także odzież, kosmetyki i pościel.

Jest to miejsce, gdzie można znaleźć niektóre z najbardziej przystępnych cen w całym Amsterdamie. Targ jest otwarty od poniedziałku do soboty w godzinach od 09:30 do 17:00, natomiast w niedziele jest zamknięty. 

Amsterdam

Singiel 7 – najwęższa kamienica

Kamienica Singel 7 w Amsterdamie jest znana na całym świecie jako dom z najwęższą fasadą. Ma ona nieco ponad dwa metry szerokości, co jest nieznacznie szersze niż standardowe drzwi. Wiele osób może pomyśleć, że tak wąska fasada pozostawia bardzo mało miejsca na cokolwiek, ale po wejściu do środka okazuje się, że dom jest dość głęboki i ma około pięć metrów głębokości.

Ta unikalna struktura jest wynikiem kreatywnego podejścia do unikania podatków w XVII wieku. W Złotym Wieku Holandii wprowadzono nowy podatek oparty na fasadach domów. Im szersza była fasada, tym wyższy był podatek. Wiele osób szybko zrozumiało, że wąski dom o większej głębokości jest znacznie tańszy. Singel 7 to ekstremalny przykład tego procesu.

Obecnie dom jest zamieszkany, więc podziwiać go możecie z zewnątrz.

De Poezenboat – schronisko dla kotów na łodzi

De Poezenboot, znany również jako “The Cat Boat”, to unikalne schronisko dla zwierząt, które dosłownie pływa na kanale w Amsterdamie.  Zostało założone przez Henriette van Weelde w 1966 roku jako dom dla bezdomnych, chorych i porzuconych kotów, a od tego czasu przekształciło się w oficjalną organizację charytatywną.

Łódź może pomieścić do 50 kotów w jednym czasie. 

Jako organizacja charytatywna, schronisko na łodzi utrzymuje się dzięki darowiznom pozostawionym przez odwiedzających. Wszystkie zebrane pieniądze są przeznaczane na pomoc jak największej liczbie kotów w Amsterdamie. Fundacja Cat Boat opłaca sterylizację kotów, których właściciele nie mogą sobie pozwolić na opiekę weterynaryjną, a także bezdomnych. Wolontariusze opiekują się kotami, a niektóre z nich są adoptowane przez odwiedzających.

De Poezenboot znajduje się w centrum Amsterdamu, 10 minut spacerem od głównej stacji. Jest otwarty dla odwiedzających trzy dni w tygodniu. Wejdź na stronę internetową, aby sprawdzić dni i godziny otwarcia i zarezerwować wizytę, jeśli chcesz odwiedzić koty https://depoezenboot.nl/ 

Torenluis – najstarszy i najszerszy most

Torenluis, znany również jako “tower lock”, to najstarszy i najszerszy most w Amsterdamie. Na nim mieści się pomnik holenderskiego pisarza Multatuli, a także duże, słoneczne tarasy Villa Zeezicht i Café van Zuylen.

Torenluis znajduje się przy Singel 165A.

Amsterdam rowerem

Herengracht kanał

Herengracht to słynna ulica i kanał w historycznej dzielnicy Canal Ring w Amsterdamie, otaczającej Stare Miasto. Jest to jeden z trzech głównych kanałów wybudowanych podczas Złotego Wieku Holandii w XVII wieku.

Herengracht jest uważany za najważniejszy kanał w mieście. W XVII wieku najbogatsi kupcy oraz najbardziej wpływowi regenci i burmistrzowie miasta mieszkali przy tym kanale. Jest także częścią pierścienia kanałów, czyli Canal Belt, i jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Na Herengracht znajdziesz wiele zabytkowych domów do podziwiania i fotografowania.

Keizersgracht Kanał

Keizersgracht, znany również jako “Kanał Cesarza”, to drugi z trzech głównych kanałów w Amsterdamie, które razem tworzą Grachtengordel, czyli pierścień kanałów. Jest częścią półkolistego kanału z licznymi historycznymi budynkami w Amsterdamie.

Kanał charakteryzują czerwone ceglane budynki, stare magazyny i gotyckie kościoły.

Amsterdam

Prinsengracht Kanał

Kanał, nazwany na cześć Księcia Oranii, jest czwartym z czterech głównych kanałów należących do pierścienia kanałów. Jego budowa rozpoczęła się w 1612 roku i trwała aż 50 lat!

Prinsengracht, wraz z dwoma innymi głównymi kanałami, Herengracht i Keizersgracht, tworzy Pierścień Kanałów Amsterdamu, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2010 roku.

Negen Straatjes

Negen Straatjes, czyli “Dziewięć Małych Ulic”, to urocza dzielnica w Amsterdamie, która znajduje się w Grachtengordel, obszarze wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dzielnica ta składa się z dziewięciu bocznych ulic, które rozciągają się wzdłuż czterech głównych kanałów: Prinsengracht, Keizersgracht, Herengracht i Singel.

Trzy krzyżujące się ulice łączą wszystkie te ulice, tworząc malownicze kanały wzdłuż drogi. To miejsce, gdzie z pewnością znajdziesz coś pysznego do jedzenia. Mieści się tu wiele kawiarni, cukierni i restauracji. 

Begijnhof 

Begijnhof to klasztor w zamkniętym dziedzińcu, który datuje się na początek XIV wieku. Początkowo został zbudowany jako sanktuarium dla Begijntjes, katolickiego zgromadzenia sióstr, które żyły jak zakonnice, chociaż nie składały ślubów zakonnych. Chociaż beginki składały ślub czystości i uważały, że są zobowiązane do codziennego uczestnictwa we Mszy Świętej i modlitwy różnych oficjalnych modlitw, mogły w każdej chwili opuścić dziedziniec, aby wyjść za mąż.

Dzisiaj jest miejscem dwóch kościołów, katolickiego Houten Huys i angielskiego Kościoła Reformowanego.

Oude Hoogstraat 22 – najmniejszy dom w Amsterdamie

Dom, który niektórzy nazywają “Najmniejszym domem w Europie”, ma szerokość 2,02 metra i głębokość 5 metrów. Z charakterystycznym szczytem, ten dom reprezentuje miniaturę typowego amsterdamskiego domu nad kanałem.Obecnie mieści się tutaj najmniejszy sklep z herbatą w Amsterdamie, który otwarty został w 2014 roku. Najmniejszy dom w Amsterdamie znajduje się przy Oude Hoogstraat 22.

Amsterdam

Waag

Waag to budynek z XV wieku, który znajduje się na placu Nieuwmarkt w Amsterdamie. Początkowo był bramą miejską i częścią murów Amsterdamu. Później służył jako gildia, muzeum, straż pożarna i teatr anatomiczny. Waag jest najstarszym zachowanym budynkiem niereligijnym w Amsterdamie.

Amsterdam

Red District

Dzielnica Czerwonych Latarni w Amsterdamie, znana również jako De Wallen, jest największą i najbardziej znaną dzielnicą czerwonych latarni w mieście. Składa się z sieci uliczek zawierających około 300 jednopokojowych kabin wynajmowanych przez pracowników seksualnych, którzy oferują swoje usługi seksualne zza okna lub szklanych drzwi, zwykle oświetlone czerwonym światłem. 

Dzielnica czerwonych latarni

Oude Kirk – ładny kościół nad kanałem

Oude Kerk (Stary Kościół) to najstarszy budynek w Amsterdamie i najnowszy instytut sztuki (od 2012 roku). Znajduje się w De Wallen, obecnie głównym dzielnicy czerwonych latarni w Amsterdamie.

Początkowo, około 1213 roku, na miejscu dzisiejszego Oude Kerk wzniesiono drewnianą kaplicę. Z czasem struktura ta została zastąpiona kościołem kamiennym, który został konsekrowany w 1306 roku. Oude Kerk jest jednym z najważniejszych europejskich pomników reformacji.

Ulica Damrak

Damrak to ulica w Amsterdamie, która łączy główną stację kolejową z placem Dam i Pałacem Królewskim. Znana jest z restauracji, barów i sklepów z pamiątkami.

Rijksmuseum

Rijksmuseum, znane również jako Muzeum Narodowe, to najważniejsze muzeum w Holandii, poświęcone sztuce i historii holenderskiej. Znajduje się na placu Muzeum w dzielnicy Amsterdam Południe, w pobliżu Muzeum Van Gogha.

Rijksmuseum zostało założone w Hadze 19 listopada 1798 roku i przeniesione do Amsterdamu w 1808 roku, gdzie początkowo mieściło się w Królewskim Pałacu, a później w Trippenhuis.

Muzeum ma w swoich zbiorach 8000 obiektów sztuki i historii, z całkowitej kolekcji 1 miliona obiektów z lat 1200-2000, wśród których znajdują się arcydzieła Rembrandta, Fransa Halsa i Johanesa Vermeera.

Otwarte jest codziennie w godzinach 09.00 – 17.00

Rezerwacja jest wymagana dla wszystkich odwiedzających.

Ceny biletów do Rijksmuseum są następujące:

  • Dorośli: 22,50 euro
  • Dzieci do 18 lat: wstęp wolny

Uwaga! Bilety są dostępne tylko on-line.

Roller Disco w Wondr Experience

W Wondr Experience poczujesz się jak dziecko – bez względu na wiek. Funkcjonuje tutaj specjalna strefa szczęścia i śmiechu. Odprężysz się w basenie pełnym różowych pianek czy skorzystasz z wanny wypełnionej różowymi misiami. Znajdziesz tu także labirynt hiper kolorowych interaktywnych przestrzeni. 

Dla najmłodszych stworzono super atrakcję w bajkowym klimacie z Frozen (i to ze śniegiem!). To idealne miejsce, jeżeli Amsterdam odwiedzacie z dziećmi. Atrakcja ta jest tylko czynna w sezonie zimowym – do 09.01.2024.

To jednak nie wszystko! Możesz również cofnąć się w czasie i odpiąć (albo zapiąć) wrotki! Roller Dreams w Wonder Experience w Amsterdamie to miejsce, gdzie poczujesz atmosferę sceny rolkowej lat 80-tych. Wypożyczenie wrotek jest w cenie biletu. Dodatkowo możesz wypożyczyć kolorowe rekwizyty przypominające lata osiemdziesiąte.

Godziny otwarcia:

  • Poniedziałek: 10:00 – 19:00
  • Wtorek: 10:00 – 19:00
  • Środa: 10:00 – 19:00
  • Czwartek: 10:00 – 19:00
  • Piątek: 10:00 – 19:00
  • Sobota: 10:00 – 19:00
  • Niedziela: 10:00 – 19:00

W sezonie letnim możesz skorzystać również z Pink Beach i Pool Party w stylu Barbie. 

https://wondrexperience.com/ams/pink-beach/

Koniecznie dokonaj rezerwacji terminu. Bilety najlepiej zakupić on line na https://wondrexperience.com/ams/

Ceny biletów zaczynają się od 19 euro za osobę.

Wonder Experience znajduje się przy ul. Meeuwenlaan 88

Dlaczego domy w Amsterdamie są krzywe?

Amsterdam, zbudowany na terenie bagnistym, posiada domy, które przez ostatnie 400 lat były konstruowane na fundamentach z dębowych pali, które z czasem ulegały butwieniu i zapadały się w podmokłą ziemię, powodując przechylenie budynków.

Krzywe domy są wynikiem dwóch fundamentalnych cech mieszkańców Amsterdamu: przebiegłości i skąpstwa. Obywatele tego miasta, które od końca XVI wieku prosperowało na handlu z całym ówczesnym światem, byli ciągle doświadczani przez magistrat, który nakładał coraz to nowe podatki.

Miejska rada ustaliła maksymalne wymiary domów i wysokie stawki podatku od zabudowanej powierzchni działki. W związku z tym, aby uniknąć wyzysku przez chciwy magistrat, budowano domy o jak najmniejszej powierzchni u podstawy.

Dodatkowym atutem było możliwość zamontowania na szczycie budynku wysięgnika z blokiem. Dzięki temu inteligentnemu urządzeniu można było wciągać na wyższe piętra większe przedmioty, takie jak duże szafy czy fortepiany.

Wszystko to sprawia, że domy w Amsterdamie są niepowtarzalne i dodają uroku temu historycznemu miastu.

Zakończenie

Amsterdam to miasto, które z pewnością zrobi na Tobie wrażenie. Razem z wszystkimi swoimi malowniczymi kanałami, zabytkami i unikalną atmosferą zapadnie w pamięci na długo. Niezależnie od tego, czy będziesz przechadzać się ścieżkami Vondelpark, odkrywać tajemnice Rijksmuseum, czy też wsiądziesz na malowniczy statek w kanale.

Zanim opuścisz to magiczne miejsce, nie zapomnij rozsmakować się w aromacie świeżego stroopwafela czy podziwiać zachodu słońca nad kanałami. Amsterdam jest jak dobra książka – będziesz chciał poznawać go stopniowo, z każdą kolejną wizytą, odkrywając nowe, fascynujące strony tego miasta.

Mamy nadzieję, że wskazówki w tym artykule pomogą Ci w planowaniu podróży! 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.