You are currently viewing Hydra – co zobaczyć na greckiej wyspie osiołków?

Hydra – co zobaczyć na greckiej wyspie osiołków?

Wyspa Hydra to jedna z mniejszych wysp greckich zamieszkałych przez ludzi. Jej wielkość to 50 km kw. powierzchni i 55 km obwodu. Co ciekawe, nie spotkacie tutaj samochodów – ewentualnie stare wraki mające służyć rolnikom, ambulans i ciężarówki budowlane. Za cały transport odpowiedzialne są osły. Powodem takiego stanu rzeczy nie jest ekologiczne życie mieszkańców, a fakt, że prawie wszystkie strome uliczki pną się na zbocze schodami. Do tego jest tak wąsko, że poruszanie się autem stanowiłoby prawdziwy koszmar, o ile w ogóle byłoby możliwe. 

Wyspa Hydra, Grecja
Widok na Wyspie Hydra

Skąd się wzięła nazwa wyspy Hydra?

Nazwa wyspy związana jest z wodą i wilgocią, jednak na wyspie nie ma ani jednego źródła 😉 Woda sprowadzana jest z pobliskiego Peloponezu. To jednak nie koniec kuriozów związanych z wyspą! Zdaniem Pascala, wyspa należy do najmodniejszych i najdroższych ośrodków wakacyjnych Grecji, choć nie ma tu wcale złocistych plaż. Co najwyżej – skaliste i kamieniste zatoczki obmywane turkusową wodą morza. 

Port na wyspie Hydra
Wyspa Hydra
Restauracja z widokiem na morze

Jak dotrzeć na Hydrę i poruszać się po wyspie?

Na Hydrę dopłynęliśmy z Pireusu przewoźnikiem Hellenic Seaways. Cena biletu dla osoby dorosłej to 28 euro (2018r.) w jedną stronę. Rejs na wyspę zajmuje ok. 1.5-2 godzin. Niestety miejsca przyznawane są losowo, więc nie tak łatwo usiąść przy oknie.

Latem turystów dowożą autobusy wodne (kaiki) z miasteczka Idra na plaże wokół wyspy. Można również skorzystać z taksówki wodnej, jednak najlepiej zwiedzić wyspę pieszo.

Bilety Pireus - Hydra
Prom Pireus - Hydra
Wyspa Hydra
Grecja
Wnętrze promu Hellenic
Osiołki na wyspie Hydra

Ile czasu spędzić na wyspie?

Wyspa nie jest duża, a na zwiedzenie portu i okolicy wystarczy kilka godzin. Warto popłynąć na Hydrę na jeden dzień, aby móc na spokojnie pospacerować wokół portu, zgubić się w uliczkach z białymi domkami, a na koniec usiąść w jednej z restauracji i rozkoszować się greckim jedzeniem.

Architektura grecka
Wyspa Hydra
Greckie okiennice
Urocze budynki na Hydrze

Idra – urocza stolica wyspy

Idra zachwyca pastelowymi, białymi domami i rezydencjami pnącymi się po wzgórzach. Ich styl można porównać do tych na Santorini czy Mykonos. 

Wejścia do portu strzegą stare oryginalne armaty, które kiedyś broniły wyspy. Przystań wypełniona jest po brzegi jachtami, żaglowcami i łódkami rybackimi. Na zachodniej stronie portu znajdziecie odnowioną rezydencję Koindouriotisa, którą udostępniono do zwiedzania. Stworzono w niej muzeum historyczno-etnograficzne. Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-14.00, a od czerwca do sierpnia dodatkowo w godzinach 17.30-20.30. Bilet kosztuje ok. 4 euro.

Rezydencja na wyspie Hydra
Widoki na Hydrze
Port w Hydrze
Budynki na Hydrze
Wyspa Hydra
Budynki na Hydrze
Greckie bydynki na Hydrze
Urocze uliczki na wyspie
Schody na Hydrze
Wyspa Hydra
Urocza Hydra
Osły na Hydrze
Osły na Wyspie Hydra
Widok na port na Wyspie Hydra
Port na Hydrze
Widok na grecki port

Smutne życie osiołka na Hydrze

Za cały transport na wyspie odpowiadają osiołki. I o ile cała wizja wyspy przedstawia się uroczo, o tyle w praktyce osły wykorzystuje się do dźwigania ciężkich walizek. Osiołki przywiązywane są w porcie w pełnym słońcu, bez zadaszenia, bez wody… Niestety o tym głośno się nie mówi, a mieszkańcy przywykli do wykorzystywania osiołków ponad siły, że nie robi to już na nich żadnego wrażenia.

Na osiołkach również świetnie można zarobić na wyspie. Na licznych stoiskach z pamiątkami znajdziecie z ich wizerunkiem niemal wszystko: magnesy, maskotki, koszulki.

Osiołek na Hydrze

Idealne miejsce dla fanów kotów

Mamy świetną informację dla wszystkich kociar i kociarzy! Na wyspie spotkacie mnóstwo kocich milusińskich! Koty są dosłownie wszędzie i to, co je wyróżnia to cudowne w dotyku, miękkie futerko – idealne do głaskania! 😉

Koty na Hydrze
Kot na Hydrze
Greckie widoki
Grecka restauracja na Hydrze
DonkeyCat Gallery Shop
Widok na port na Hydrze
Lody na Hydrze

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.